The role of news media in reproduction of urban space: Ideological presentation of news reports on Galataport Istanbul project in Hürriyet and Sabah Newspapers
Kentsel mekanın yeniden üretiminde haber medyasının rolü: Galataport İstanbul projesi haberlerinin Hürriyet ve Sabah Gazetelerindeki ideolojik sunumu
  1. Tez No: 741861
  2. Yazar: RÜMEYSA KARTALCI GÜREKEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAAN TAŞBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Kamu Yönetimi, İletişim Bilimleri, Journalism, Public Administration, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Medya, topluma belli bir anlam çerçevesi sunarak bireylerin bilinçlerini, fikirlerini, hislerini ve hatta gündelik yaşamlarını şekillendirmektedir. Bireyler toplumsal olay ve olguları medyanın sunduğu anlam çerçevesi doğrultusunda değerlendirir. Bu çalışma, kentsel dönüşüm haberlerinde organik aydın olarak gazeteci tarafından üretilen içerik ve söylemin, kentin sermaye odaklı dönüşümünü meşrulaştırdığı ve egemen ilişkilerin yeniden üretilmesine hizmet ettiği görüşündedir. Belirli hegemonik söylemler eşliğinde üretilen haberlerde kurgulanan gerçekliğin, bireylerin bilinci üzerinde etkili olduğu ön kabulünden hareketle, çalışmada bireylerin toplumsal eşitsizlikleri ve çelişkileri gözden kaçırarak yanılsamaya düşmesinde haber söyleminin etkili olduğu, bu sayede neoliberal hegemonyanın yeniden üretilebildiği ileri sürülmektedir. Bu doğrultuda çalışmada, neoliberal hegemonyanın mekânsal yansıması olarak değerlendirilen Galataport İstanbul Projesi ile ilgili ana akım gazetelerde yer alan haberlerde üretilen hegemonik söylemlerin, kentin sermaye odaklı dönüşümünün meşrulaştırılmasında ve toplumsal rızanın üretilmesinde nasıl bir rol oynadığı eleştirel yaklaşımla ve Teun A. Van Dijk'ın eleştirel söylem analizi yöntemiyle araştırılmıştır. Çalışmanın sonucunda, bir meta olarak yeniden üretilen mekânın meşrulaştırılabilmesi için, haber söylemlerinde projenin güçlü ekonomi, kalkınma, toplumun iyiliği ve refahı ile özdeşleştirildiği gözlemlenmiştir. Güçlü ve gelişmiş bir kent için bu tür projeleri olumlayan bir içerik ve söylem geliştirilerek, toplumun neoliberal kentsel hegemonyayı desteklemesi teşvik edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Media is shaping the consciousness, ideas, emotions and even daily lives of individuals by presenting a certain framework of meaning to the society. The individuals evaluate the social events and facts within the framework of meaning that is provided by the media. This study is defending the opinion that the content and discourse that is produced in the urban transformation news reports by the journalist, as the organic intellectual, is legitimizing the capital-oriented transformation of the city and the relations of production are reproduced. Starting from the presupposition that reality that is constructed in news which is produced along with certain hegemonic discourse has influences on the consciousness of the individuals, the study argues the news discourse is influential over the individuals in leading them to illusions by neglecting the social inequalities and contradictions, and by virtue of this, neoliberal hegemony can be reproduced. Accordingly, in the study, the role of the hegemonic discourses produced in the news in mainstream newspapers about the Galataport Istanbul Project, which is considered as the spatial reflection of neoliberal hegemony, in legitimizing the capital-oriented transformation of the city and in the production of social consent, is researched with a critical approach and Teun A. Van Dijk's critical discourse analysis method. As a result of the study, to be legitimized the space reproduced as a commodity, it has been observed the project is identified with a strong economy, development, well-being and welfare of the society in the news discourses. By developing a content and discourse that affirms such projects for a strong and developed, society has been encouraged to support neoliberal urban hegemony.