İkinci dil olarak Arapça öğrenenlerin dil becerilerinin edinilmesi ve kültürel yeterliliğinin geliştirilmesinde kısa hikâyenin rolü
Short story effect on the four language skills and development of the cultural competence for non native Arabic speakers
  1. Tez No: 742457
  2. Yazar: ABEDALRAHMAN I. M. HASSAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA ADALAR SUBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Eastern Linguistics and Literature, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Tez konusu, kısa hikaye ikinci dil öğretiminde kullanımı üzerinedir. Ancak bu konuya girmeden önce kısa hikaye nedir dahil olmak üzere birkaç sorudan bahsetmiştim ve insan bu sanatı geçmişte biliyor muydu, kısa hikaye sanatsal yapısıyla ne zaman ortaya çıktı? Eğitim sürecinde bu sanatın rolü nedir. Bundan sonra, kısa hikaye edebi bir metin olarak kabul edildiğinden, metni öğretme yöntemlerinden bahsetmek gerekir.Bu edebi metni öğretmenin en uygun yolu nedir? Çeviri mi, doğrudan yöntem mi yoksa diğer yöntemler mi? bu yöntemler hakkında ayrıntılı olarak konuşun. Bu edebi metni öğretme yöntemlerinden bahsettikten sonra, şu soru başlıyor: Bu metin nasıl beceriler kazanıyor ve geliştiriyor 4 becerinin olduğu bilinmektedir (okuma, konuşma, dinleme ve yazma) Bu edebi metni geliştirmede nasıl kullanacağım bu beceriler. ? Son konu şöyleki , bu kısa hikayenin belirli bir kültürü nasıl ifade ettiği, yani kültürel yeterliliğe ulaşmada kısa hikayenin rolü. Bu, kısa hikaye öğretme, dört beceriye ulaşma ve kültürel yeterliliği geliştirme yöntemlerine odaklandığı için tezin konusudur.
Özet (Çeviri)
The thesis is about empoloying short story in the teaching of second langauge . There are some questions , what is short story , is it used before , when this method apear , what is the rule of using this method in educational process . After asking these questions the researcher will talk about ways of teaching trantion , direct or other ways . After that the researcher is asking how to develop the teaching skills and how to employ these skills . finally the researcher will raise how story express a certain culture , the rule of using story express a certain culture , the rule of using story for teaching second language and improving the four skills .