Perilla yağının mikroenkapsülasyonunda kırınım pencereli kurutma yönteminin uygulanabilirliğinin araştırlması
Investigation of the usability of refractance window drying method in microencapsulation of perilla oil
  1. Tez No: 742718
  2. Yazar: AYSEMA SEÇGEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL TONTUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Sabit yağların mikrokapsülasyonu üzerine yapılan mevcut çalışmalar incelendiğinde genel olarak püskürterek kurutma ve dondurarak kurutma yöntemlerinin tercih edildiği görülmektedir. Yapılan tez çalışması ile yenilikçi kurutma yöntemlerinden olan kırınım pencereli kurutma sistemi ile perilla yağının mikrokapsülasyonunun uygulanabilirliği araştırılmıştır. Bu amaçla taşıyıcı materyal oranı, yağ yükleme oranı ve homojenizasyon süresinin etkilerini belirlemek amacıyla Box-Behnken deneme deseni kullanılmıştır. Farklı şartlarda üretilen mikrokapsüllerin nem miktarı, su aktivitesi, mikrokapsülasyon etkinliği, yoğunluk, akış özellikleri, porozite, ıslanabilirlik, camsı geçiş sıcaklıkları, partikül boyutu ve ransimat değerleri belirlenmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda en uygun mikroenkapsülasyon koşullarının %23,3 taşıyıcı materyal oranı, %20 yağ yükleme oranı ve 7,2 dk homojenizasyon süresi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Current studies on microencapsulation of fixed oils are examined, it is generally seen that spray drying and freeze drying methods are preferred. In this study, the applicability of the refractance window drying method in the microencapsulation of perilla oil was investigated by using the refractance window drying system, which is one of the innovative drying methods in recent years. For this purpose, Box-Behnken experimental design was used to determine the effects of carrier material ratio, oil addition rate and different homogenization times on the microencapsulation. The moisture content of microcapsules water activity, microencapsulation efficiency, bulk density, porosity, wettability, glass transition temperatures, particle size analysis and rancimat values of the microcapsules produced under different conditions were determined. As a result of the study, it was determined that the most suitable microencapsulation conditions were 23.3% carrier material ration, 20% oil loading rataio and 7.2 min homogenization time.