Genç yetişkinlerin çalışma hayatı beklentisi ile evlilik hayatı beklentisi arasındaki ilişkinin incelenmesi
A study on the interralation between the working life expectations and the married life expactations of young adults
- Tez No: 742747
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA GÖKÇE TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın amacı, genç yetişkinlerde çalışma hayatı beklentisi ile evlilik hayatı beklentisinin incelenmesi ayrıca çalışma hayatının evliliğe etkisi, evliliğin çalışma hayatına etkisi arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmaya 173'ü kadın, 110'u erkek toplam 283 genç yetişkin katılmıştır. Araştırmada ölçme aracı olarak Demografik Bilgi Formu, çalışma hayatında evlilikten beklentileri hakkında fikir edinmek amacıyla Çalışma Hayatında Evlilik Beklentisi Ölçeği, evlilik beklentilerini ölçmek amacıyla da Evlilik Beklentisi Ölçeği kullanılmıştır. Tüm ölçekler Korona virüs salgını sebebi ile veriler Google Formlar üzerinden anket oluşturularak toplanmıştır. Bu araştırmada veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Analiz bulgularında; evlilik için en uygun yaş aralığı 25-28 olarak saptanmıştır. Genç yetişkinlerin evliliği arka plana attıkları anlamlı bir şekilde saptanmıştır. Öte yandan evlenmeyi düşünen yetişkinler için evliliğin çalışma üzerindeki etkisinin yüksek olduğu, evlenmeyi düşünmeyen yetişkinler için düşük olduğu üzere anlamlı bir ilişkinin olduğu saptanmıştır. Ayrıca yaşadığımız dönemde tam olarak kendini bulamamış, özgürlüğümü tanımlayamamış genç yetişkinlerin önceliklerini belirledikleri görülmektedir. Bu öncelikler ise yapılan araştırmanın sonucunda çalışma hayatında belirli bir yere sahip olmak, özgür maddi durum elde etmek ve çalışma hayatında başarıya ulaşmak olarak sıralanabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between working life expectation and marriage life expectation on young adults and addition that examination of the effect of working life on marriage and the effect of marriage on working life. Totally 283 young adults, 173 women and 110 men, were participated in the study. Demographic Information Form was used as a measurement tool, Marriage Expectation Scale in Business Life was used to get information about the expectation from marriage in working life, and The Marriage Expectation Scale was used to measure the expectation of marriage. All data have been collected by creating a questionnaire on Google Forms due to the corona virus epidemic. In this study, the data have been analyzed by the SPSS program. In the analysis findings, the most suitable age for marriage has been determined between the range of 25-28. For young adults, it has been determined that they are putting marriage in the background. On the other hand, it was determined that the effect of marriage on working is high for adults who intend to get married, and it is low for adults who do not intend to get married. Addition that, in the period of we live, it is seen that young adults who could not find themselves fully and could not define their own freedom have determined their priorities. These priorities can be listed as having a certain place in working life, obtaining free financial situation, and achieving success in working life as a result of the research.