Öğretim elemanlarının kültürel zekalarının incelenmesi (Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi örneği)
Analysis of the cultural intelligence of instructors
- Tez No: 742800
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAADET KURU ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmanın amacı Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim elemanlarının kültürel zekalarının üstbiliş, biliş, motivasyonel ve davranışsal boyutlarını ortaya koymaktır. Bu amacın yanı sıra kültürel zekanın bu boyutları çerçevesinde akademik unvanlarına göre öğretim elemanlarının görüşleri arasında bir farklılık olup olmadığı da incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde görev yapmakta olan yedi Prof. Dr., dokuz Doç. Dr., beş Dr. Öğretim Üyesiöğ ve altı Araştırma Görevlisi oluşturmaktadır. Bu örneklemdeki öğretim elemanlarının 12'si kadın, 15'i erkektir. Araştırmada veri toplama amacı ile Kültürel Zekâ ölçeğinden yola çıkılarak hazırlanan bir yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Yapılan görüşmeler sonucunda elde edilen veriler içerik ve betimsel analizi kullanılarak incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda araştırmaya katılan öğretim elemanlarının üstbilişsel boyutta kültürel zekâ seviyelerinin yüksek olduğu, bilişsel boyutta ise öğretim elemanlarının farklı kültürlerin benzeşen ve farklılaşan yönlerine dair bilgi sahibi olmadaki başarılarının düştüğü, motivasyonel boyutta çokkültürlü ortamlarda ya da farklı kültürlerden bireyler ile etkileşimde başarılı oldukları ve davranışsal boyutta dilsel ve yarıdilsel davranışlarını ortama uygun şekilde kontrol edebildikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the metacognitive, cognitive, motivational and behavioural dimensions of cultural intelligence of Muğla Sıtkı Koçman University Faculty of Education faculty instructors. In addition to this purpose, whether there is a difference between the views of the instructors according to their academic titles within the framework of these dimensions of cultural intelligence will also be examined. The sample of the research consists of seven Prof. Dr., nine Assoc. Prof. Dr., five Dr. Lecturer and six Research Assistants working in Mugla Sıtkı Kocman University, Faculty of Education. Of the lecturers in this sample, 12 are female and 15 are male. In the research, a semi-structured interview form which is prepared based on the Cultural Intelligence scale was used for data collection. The data obtained as a result of the interviews were analysed using content and description analysis. As a result of the analysis made, it has been understood that the instructors participating in the research had high levels of cultural intelligence in the metacognitive dimension, in the cognitive dimension, the success of the instructors in having knowledge about the similar and differentiating aspects of different cultures decreased, in motivational dimension, they are successful in multicultural environments or interacting with individuals from different cultures and they able to control their quasi-linguistic behaviour appropriate to the environment.