Antinociceptive activities of new pyrazoline derivatives in acetic acid-induced writhing model
Yeni pirazolin türevlerinin asetik asit ile indüklenen kıvranma modelindeki antinosiseptif etkinlikleri
- Tez No: 743007
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN BEKTAŞ TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Ağrı, hastanın üretkenliğini ve yaşam kalitesini sınırlayan bir sağlık sorunudur. Piyasada birçok analjezik olmasına rağmen, güvenlikleri ve yan etkileri konusunda ciddi endişeler var. Pirazolinler, antienflamatuar ve analjezik ajanlar olarak önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasında, yeni sentezlenen Pirazolin türevi 14 bileşiğin periferik analjezik etkisinin araştırılması amacıyla; potansiyel analjezik ajanların antinosiseptif ve antiinflamatuvar özelliklerinin değerlendirilmesi için kullanılan bir yöntem olan %0,6 asetik asitle i.p., injeksiyonu ile indüklenen kıvranma testi. Bu amaçla ayrı ayrı her bir pirazolin türevinin (AE1-AE12) uygulaması 0.1 ml içinde 10 mg/kg, i.p., dozda olacak şekilde yapıldı. Tüm gruplara i.p. injeksiyon sonrası 30.dk da asetik asit injeksiyonu yapılarak kıvranma testi uygulamasına geçildi. Etkili bir non-steroidal anti inflamatuvar ilaç olan diklofenak pozitif kontrol olarak kullanmıştır. Kıvranma sayısındaki azalma analjezik aktivite olarak değerlendirildi. pirazolin türevi olan AE kodlu 14 bileşikten AE-2, AE-3, AE-4, AE-7, AE-8, AE-9, AE-10, AE-11, AE-12 ve AE-14' ün asetik asit ile oluşturulan ağrı (kıvranma davranışı) davranışını farelerde 10 mg/kg dozlarda anlamlı derecede azaltarak analjezik etki sağlamada başarılı oldukları görüldü. Çalışma bulguları bu Pirazolin türevlerinin abdominal kasılmalarda inhibisyon değerleri diklofenak değerlerine yakın olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak, bu sentezlenen Pirazolin türevlerinin analjezik ajan olarak umut vaad edici bir potansiyele sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Pain is a health problem that limits the patient's productivity and quality of life. Although there are many analgesics on the market, there are serious concerns about their safety and side effects. Pyrazolines are important as anti-inflammatory and analgesic agents. In this thesis study, in order to investigate the peripheral analgesic effect of 14 newly synthesized Pyrazoline derivative compounds; writhing test induced by i.p. injection with 0.6% acetic acid, a method used to evaluate the antinociceptive and anti-inflammatory properties of potential analgesic agents. For this purpose, each pyrazoline derivative (AE1-AE12) was administered separately at a dose of 10 mg/kg, i.p., in 0.1 ml. All groups i.p. After the injection, acetic acid was injected at 30 minutes and the writhing test was applied. Diclofenac, an effective non-steroidal anti-inflammatory drug, was used as a positive control. The reduction in the number of writhing was evaluated as analgesic activity. AE-2, AE-3, AE-4, AE-7, AE-8, AE-9, AE-10, AE-11, AE-12 and AE-14 of 14 compounds with AE code which are pyrazoline derivatives It was observed that they were successful in providing analgesic effect by significantly reducing the pain (writhing behavior) behavior induced by rats at 10 mg/kg doses. The study findings show that the inhibition values of these Pyrazoline derivatives in abdominal contractions are close to those of diclofenac. In conclusion, this shows that the synthesized Pyrazoline derivatives have promising potential as analgesic agents.