The study of fertility hormones like AMH and FSH with vitamin E in the adult female diet in Baghdad, Iraq
Bağdat, Irak'ta yetişkin kadınlar diyetinde E vitaminli AMH ve FSH gibi doğurganlık hormonları çalışması
  1. Tez No: 744233
  2. Yazar: MUSTAFA JABBAR FLAYYIH AL-OBAIDI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVKİ ADEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Çalışma, Bağdat/Irak'ta yetişkin kadın diyetinde AMH ve FSH gibi doğurganlık hormonları ile E vitamini arasındaki ilişkiyi ve yetişkin kadın diyetinde AMH, FSH, E vitamini ve bazı biyokimyasal testlerde vitamin E bozuklukları ile olan değişiklikleri araştırmayı amaçlamıştır. 80 hasta olmak üzere 140 denek, diyet AMH, FSH ve E vitamini almayan 60 kişi kontrol grubu olarak, hasta grubu ise 80 kişi olarak değerlendirildi. AMH ve FSH, Bağdat/ Irak'ta yetişkin bir kadın diyetinde AMH, FSH ve E vitamini bozukluğu olan hastalarda E vitamini ve bazı biyokimyasal belirteçlerle ölçüldü. Çalışmanın sonuçları şu sonuca göredir: Çalışma, yaşam beklentisinde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna varmıştır. Ağırlık için de istatistiksel anlamlılık vardı. AMH'ye gelince, yetişkin kadınların diyeti AMH seviyelerini önemli ölçüde ve önemli ölçüde etkiledi. Diyet, nöbetleri önemli ölçüde içermediğinden, E vitamini seviyeleri etkilendi, ancak önemli ölçüde yüksek değildi. Toplam kolesterol seviyeleri de etkilenmiştir. Kontrol grubu olarak kabul edilen diyet programına uymayan kadınlarla karşılaştırdığımızda bu sonuçlara ve yorumlara ulaşmaktadir.
Özet (Çeviri)
The study aimed to investigate the relationship between fertility hormones such as AMH and FSH with vitamin E in the adult female diet in Baghdad/Iraq and the changes in AMH, FSH, vitamin E and some biochemical tests with vitamin E disorders in the adult female diet. 140 subjects were evaluated divided into 80 patients, 60 people without diet AMH, FSH and vitamin E were evaluated as control group, while the patient group included 80 subjects. AMH and FSH were measured with vitamin E and some biochemical markers in patients with AMH, FSH and vitamin E disorders in an adult female diet in Baghdad/Iraq. The results of the study were according to the following result: The study concluded that there is a statistically significant relationship in life expectancy. There was also statistical significance for weight. As for AMH, the diet of adult females significantly and significantly affected AMH levels. Vitamin E levels were affected but not significantly high because the diet did not include seizures significantly. Total cholesterol levels were also affected. We reached these results and interpretations when comparing them with females who did not follow the diet program, which was considered a control group.