Derince Eğitim Merkezi Komutanlığı Makina Astsubay Sınıf Okulu astsubay aday öğrencilerinin uyum ve atılganlık düzeyleriyle bazı değişkenler arasındaki ilişkiler
Derince Training Center Commandership Machinery Petty Officer Preparation School the relations between adaptation and assertieveness of live petty officer candidates and some variables
- Tez No: 74432
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYLA AKBAŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Bu araştırmada Makina Astsubay Hazırlama Okulu Öğrencileri'nin uyum ve atılganlık düzeyleri ile branşları, mezun oldukları okulları ve yaş durumları arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma, 1996-1997 Eğitim/Öğretim yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Derince Eğitim Merkezi'nde bulunan Makina Astsubay Hazırlık Okulu'na devam eden 216 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Araştırmanın bağımlı değişkeni olarak uyum düzeyi ve atılganlık düzeyini ölçmek amacı ile Hacettepe Kişilik Envanteri, ve Rathuss Atılganlık Envanteri kullanılmıştır. Araştırmanın bağımsız değişkenleri olan öğrencilerin branşları, mezun oldukları okullar ve yaş durumlarına ilişkin veriler de araştırmacının geliştirdiği“Kişisel Bilgi Formu”ile toplanmıştır. Elde edilen verinin bağımsız değişkenlere göre yüzdelikleri bulunmuştur. Aynı şekilde her bir bağımsız değişkenin genel uyum puanları ile atılganlık puanları arasındaki fark ANOVA ile test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research the relations between adaptation, assertiveness branches, graduated school and ages of the Naval Machinery Petty Officer Preparetion School students have been inspected. The research covers 216 students of Machinery Petty Officer class Derince Education Centre.“Hacettepe Personal Inventory”and“Rathuss Assertiveness Test”have been used to measure the adaptation and assertiveness levels as the dependent variables of the research. Datas related with students branches, the schools that they previously and their ages which were independent variables have been collected by the researcher with“Personal Data Form”. The percentage of the independent variables with relation to the collected data has been calculated. The differense between the adaptation and assertiveness points of each independent variable has been tested by ANOVA method.