Eser düzeyde nikelin tayini için yeni bir katı faz mikroekstraksiyon yöntemi geliştirilmesi
Development of a new solid phase microextraction method for the determination of nickel at trace level
  1. Tez No: 744465
  2. Yazar: ALİ OSMAN SEVİÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SOYLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada eser düzeyde nikelin (II)-2-(5-Bromo-2-pridilazo)-5-(dietilamino) fenol (Br-PADAP) şelatları halinde manyetik katı faz ekstraksiyonu (MSPE) için manyetik çok duvarli karbon nanotüp kullanılmıştır. Ölçümler alevli atomik absorpsiyon spektrometresi (FAAS) ile yapılmış olup ekstraksiyon verimini etkileyen parametreler pH (8.0), adsorban miktarı (8 mg), elüent derişimi ve hacmi (4 mL 1 M HNO3), ekstraksiyon süresi (6 dk.), model çözelti hacmi (20 mL) ve matriks etkileri optimize edilmiştir. Eklenme geri kazanma çalışmaları yapılarak yöntemin doğruluğunu belirlemede kullanılmıştır. Ayrıca sertifikalı referans maddeler yöntemi doğrulamak için kullanılmıştır. Gözlenebilme sınırı (LOD) ve tayin sınırı (LOQ) sırasıyla 7.1 µg L¹ ve 24.4 µg L¹ olarak bulunmuştur. Sunulan yöntem bazı tütün örneklerinin nikel içeriğini belirlemede kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, magnetic multi-walled carbon nanotubes were used for magnetic solid phase extraction of trace nickel(II) as 2-(5-Bromo-2-pyridylazo)-5-(diethylamino) phenol (Br PADAP) chelates. The measurements were made with flame atomic absorption spectrometry (FAAS) and the parameters affecting the extraction efficiency were pH (8.0), amount of adsorbent (8 mg), eluent concentration and volume (4 mL 1 M HNO3), extraction time (6 min.), model solution volume (20 mL) and matrix effects are optimized. Addition recovery studies were carried out and used to determine the accuracy of the method. In addition, certified reference materials were used to validate the method. The limit of detection (LOD) and limit of qualification (LOQ) were found to be 7.1 µg L and 24.4 µg L, respectively. The presented method was used to determine the nickel content of some tobacco samples.