Türkçe internet gazetelerinde içerik çeşitliliği ve kopyala yapıştır habercilik
Content diversity and copy paste journalism in Turkish online newspapers
- Tez No: 744514
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA ÇEVİKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
İnternet teknolojisinin içerik üretim ve dağıtım araçlarını demokratikleştirmesiyle birlikte haber kaynakları artış göstermiştir. Kısa sürede bu nicel artışın içerik çeşitliliğini de getireceği öngörüsü güç kazanmıştır. Araştırmalar ise İnternet gazeteciliğinde yaygın olan kopyala/yapıştır haber üretiminden dolayı içerik aynılaşmasına dikkat çekmektedir. Söz konusu çalışma Türkiye'de İnternet gazetelerinde yer alan haberlerin ne oranda özgün ne oranda kopya olduğunu ampirik olarak ortaya koyarak içeriğin aynılaşmasını tespit etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
With the Internet technology that democratizes the tools of production and distribution of content, the sources of information have increased. In the short term, this quantitative growth has generated a sense of anticipation that will also bring a diversity of content. Surveys draw attention to the consistency of content due to copying / pasting news, which is common in online journalism. The study aims to identify the homogenization of content, empirically highlighting the extent to which news in Turkish online newspapers are original.