Mobilya sektöründe iş sağlığı ve güvenliği ortam ölçümleri
Occupational health and safety environment measurements in the furniture industry
  1. Tez No: 744592
  2. Yazar: KEMAL SEZGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZGİN AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Kimya, Kimya Mühendisliği, Physics and Physics Engineering, Chemistry, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada Çanakkale şehrinde mobilya ürünleri üretim ve satışı alanlarında faaliyet gösteren bir firmanın, üretim aşamalarında kullandıkları çeşitli kimyasalların içerisindeki uçucu organik bileşiklerin kişisel maruziyet ölçümleri, kişisel gürültü ölçümleri, termal konfor kişisel maruziyet ölçümleri, mevcut aydınlatma kaynaklarının ortam lüx değer ölçümleri, çeşitli ekipmanlara ait titreşim ölçümleri ve kişisel maruziyet toz ölçümleri ilgili yönetmelikler ve uluslararası standartlara uygun olarak incelenmiştir. Ölçümlerden elde edilen veriler ile sınır değerler karşılaştırılarak, mobilya sektöründeki riskler belirlenmiş olup iş sağlığı ve güvenliği (İSG) açısından alınması gerekli tedbirler öneri niteliğinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the personal exposure measurements of volatile organic compounds in various chemicals, personal noise measurements, thermal comfort personal exposure measurements, ambient lux value measurements of existing lighting sources, vibration of various equipment measurements used in the production stages of a company operating in the production and sale of furniture products in Çanakkale were examined in accordance with the relevant regulations and international standards. By comparing the data obtained from the measurements with the limit values, the risks in the furniture sector have been determined and the measures to be taken in terms of occupational health and safety (OHS) have been presented as suggestions.