Etik iklimin ve işin anlamlılığının işe adanmışlık üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the ethical climate and the effect of meaningfullness of work on work engagement
- Tez No: 744950
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET SÖZBİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Teknolojinin hızla geliştiği günümüzde farklı yeteneklere sahip insan kaynağı profesyonel örgütler için merkezi bir noktada konumlanmaktadır. Bu nedenle profesyonel örgütler, çalışanlarının ihtiyaç ve beklentilerini daha çok anlamaya çalışmakta ve bu sayede sahip olduğu insan kaynağından mümkün olduğu ölçüde yararlanmayı amaçlamaktadır. İnsan kaynağının, örgütlerin en önemli kaynağı olduğu ve oldukça karmaşık dinamiklerin etkisi altında olduğu düşünüldüğünde çalışanların duygu ve düşünce durumlarını anlamaya yönelik bilimsel çalışmaların önemi ön plana çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı çalışanların işe adanmışlık düzeylerinin etik iklim ve işin anlamlılığından etkilenip etkilenmediğini belirlemektir. Bireylerin örgütsel süreçleri, iç dünyalarında ve kendi değer yargıları ile değerlendirmeleri sonucunda oluşan etik iklim algılarının ve benzer süreçlerle işlerine anlam atfetmeleri neticesinde işleri ile kurmuş oldukları bağın nasıl etkilendiğini belirlemek örgütler açısından konunun daha iyi anlaşılır hale gelmesine yardımcı olacaktır. Araştırmanın örneklemi Artvin Çoruh Üniversitesi akademik ve idari personelinden oluşmaktadır. Araştırma kapsamında 170 personelden anket yoluyla elde edilen veriler SPSS istatistik paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Veriler, korelasyon ve regresyon yöntemleri ile analiz edilmiş ve araştırmanın hipotezleri test edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre Etik iklimin ve işin anlamlılığının çalışanların işe adanmışlık düzeyleri üzerinde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca etik iklimin, işin anlamlılığı üzerinde de etkili olduğu anlaşılmıştır. Karmaşık bir yapıya sahip olan insanların benzer olaylarda farklı sonuçlara ulaşabilmeleri mümkün olmakla birlikte çalışanların işe adanmışlık düzeylerini artıran temel kavramların incelenmesi ve buna göre stratejilerin belirlenmesi örgütler açısından bir zorunluluktur. Bu nedenle araştırma kapsamında işe adanmışlık üzerinde etkileri belirlenen etik iklim ve işin anlamı kavramlarının çalışanların iç dünyasında kendiliğinden şekillenmesini beklemek yerine proaktif bir yaklaşımla çalışanların etik bir iş ortamında çalıştıklarını hissetmelerine ve yaptıkları işe değer katan anlamlar yüklemelerine yardımcı olacak tedbirlerin alınması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's rapidly developing technology, human resources with different abilities are at a central point for professional organizations. For this reason, professional organizations try to understand the needs and expectations of their employees more and aim to benefit from their human resources as much as possible. Considering that human resource is the most important resource of organizations and is under the influence of very complex dynamics, the importance of studies to understand the emotions and thoughts of employees comes to the fore. In this study, it has been tried to determine how employees' work engagement levels are affected by the ethical climate and the meaningfulness of work. Determining how individuals' ethical climate perceptions, which are formed as a result of their evaluation of organizational processes, their inner worlds and their own value judgments, and how the bond they have established with their work as a result of attributing meaning to their work through similar processes are affected, will help organizations to make the subject more understandable. The sample group of the research consists of the academic and administrative staff of Artvin Coruh University. The data obtained within the scope of the research were analysed through the SPSS statistical package program. According to the findings, it has been concluded that the ethical climate and the meaningfulness of the work have an effect on the level of work engagement of the employees. In addition, it has been understood that the ethical climate has an effect on the meaningfulness of the work. Although it is possible for people with a complex structure to reach different results in similar events, it is a necessity for organizations to examine the essential concepts that increase the level of employee engagement to work and to determine strategies accordingly. For this reason, instead of waiting for the concepts of ethical climate and the meaning of work, whose effects on work engagement were determined within the scope of the research, to take shape in the inner world of the employees, measures should be taken with a proactive approach to help employees feel that they work in an ethical work environment and to attribute meanings that add value to their work.