KOBİ'lerde çalışma ilişkileri Adapazarı örneği
Labour relations in small and medium sized enterprises case of Adapazarı
  1. Tez No: 74502
  2. Yazar: EMRAH FARUK UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı küçük ve orta ölçekli işletmelerdeki çalışma ilişkilerini anlamaktır. Bu işletmeler son yıllarda önem kazanmıştır. Bilindiği gibi bu işletmeler Türkiye'nin iktisadi ve sosyal yapısında önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışma Adapazarı 'ndaki küçük ve orta ölçekli işletmelerin ampirik olarak incelenmesine dayanmaktadır. Bu amaca yönelik olarak işçilere ve işverenlere yönelik bir anket çalışması yapılmıştır. Çalışmada ayrıca bazı örnek olaylarda yer almaktadır. Bu işletmelerdeki çalışma ilişkileri taraflar arasında çatışma içermekle beraber bu çatışmanın işbirliğine dönüştürülme ihtimalinin bulunduğu ortaya konulmuştur. VIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study aims to examine labour relations in small and medium sized enterprises, which have recently gained importance all over the world. As is well-known, these enterprises play important roles in economic and social structure of Turkey. The study is based on an ampirical examination of small and medium sized establishments located in Adapazarı. To this end, we conducted a survey of workers employed in these enterprises and employers. Some case studies are also included in the study. We found that labour relations in these enterprises are not free from conflict. However, this conflict can be transformed into cooperation. DC