Değişimde liderlik
Leadership in change
- Tez No: 74574
- Danışmanlar: PROF. DR. İLTER AKAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Dünyada ekonomik, sosyal, siyasal, kültürel ve teknolojik gelişme ve değişimler, bir çok alanda olduğu gibi örgüt ve yönetim alanında da değişimi zorlamaktadır, işletmelerde bu günün hızlı değişimine duyarsız kalmak, yann rekabet edememek yok olmak demektir. işletmelerde değişimi başlatma ve yönetmede en büyük sorumluluk liderlere düşmektedir. Değişim liderinin yönetsel becerilerin yanında stratejik becerilere sahip olması gerekir. Günümüzde değişimin yönetiminde değişim ve gelişim çalışmalarını onaylayan, sürekli öğrenen ve çalışanlarına rehberlik eden, yaratıcı, cesaretli, risk alabilen, samimi, güven verici, geleceğe yönelik vizyonlar oluşturacak insanları yönlendirebilen, bütünü görebilen ve stratejik düşünen değişim liderlerine gereksinim vardır. Çalışmamız üç bölüm halinde incelenmiştir. Birinci bölüm“örgütsel değişim”ana başlığı altında incelenmiştir. Bu bölümde değişim ve örgütsel değişimin tanımı, değişimi neden gerekli olduğu, değişimin önemi, değişimin nasıl gerçekleştirildiği, değişimin aşamaları, değişime karşı direnişler ve direnişin nedenleri üzerinde durulmuştur. ikinci bölüm“Liderlik”ana başlığı altında toplanmıştır. Bu bölümde liderin tanımı, lider- yönetici arasındaki farklılıklar, liderliğin gelişimi ve liderlikle ilgili kurumsal yaklaşımlar, liderde bulunması gereken özellikler üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölüm“Değişimde Liderlik”ana başlığı altında toplanmıştır. Bu bölümde dönüştürücü liderlik, değişimde liderin önemi ve değişim liderinin sahip olması gereken özellikler üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACK Economical social, political, cultural and technological improvements and changes worldwide make the change in the organisation and management area as in mony areas a must To remain insensitive to the rapid change of the day means not to be able (The unability) to complete and thus to vanish tomottow for the administrations. Today, change leaders who approve the improvement and change studies, learn continiously, appreciate his/her employees, quide, take risks, may channel people by constituting visions concerning future, see the whole, thing strategic, are creative, brove, honest and trustable are required in the change management. Our stud}' con'tains three sections. The first section has been gathered under the main title“Organisational Change”, In this section, the main subjects are the definitions of change and organisational change, why the change is needed, the importance of change, how the change performed, the steps of the change, the resistances against the change and reasons of resistance The second section has been gathered under the main title“Leadership”In this section, the main subjects are the definition of the leather, differences between a leader and a manager, improvement of leadership, the oritacal approaches concerning leadership and characteristic properties a leader should have. The third section has been gathered under the main title“Leadership in Change”. In this section, the main subjects are transformotive leadership, the importance of leader in change and characteristic properties a change leader should have.