Total wellness of turkish international students in the U.S.:perceptions and inherent growth tendencies
Abd'deki uluslararası türk öğrencilerin iyilik halleri: algılar ve içsel büyüme eğilimleri
- Tez No: 745855
- Danışmanlar: DOÇ. DR. R. ESTEBAN MONTILLA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Diğer
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Amerika Birleşik Devleti'ndeki yabancı öğrenci nüfusu son yıllarda önemli oranda artmıştır. Öğrenciler Türkiye gibi birçok farklı ülkeden gelmektedirler ve genellikle kültürel uyumsuzluk, ailesel bozulmalar veya kimlik karmaşası gibi, Amerika'daki iyilik hallerini etkileyen farklı streslerle karşılaşmaktadırlar. Bu araştırmanın üzerinde durduğu uluslaralarsa Türk öğrenceler üzerindeki toplam etki tam olarak bilinmemektedir ve öğrencilerin toplam iyilik hallerini ve özellikle psikolojik iyilik hallerini bütüncül bir bakış acısından inceleyen bilimsel veriler bulunmamaktadır. Bu çalışma ABD'de yasayan Türk öğrencilerin toplam iyilik hallerini incelemektedir. 179 kişilik amaçlanmış bir örneklem grubuna anket araştırması yöntemi kullanılarak, katılımcıların iyilik hali, öz belirleme seviyeleri ve temel psikolojik ihtiyaçları analiz edilmiştir. Veri toplamak için dört adet akademik olarak kabul edilmiş olcme araci kullanilmistir: Algılanan İyilik Hali Ölçeği (Perceived Wellness Scale), Öz Belirleme Ölçeği (Self-Determination Scale) ve Temel Psikolojik İhtiyaçlar Ölçeği (Self-Determination Scale). Toplanan veriler IBM SPSS 24 programı kullanılarak açıklayıcı ve vardamlı değerler için kullanılmıştır. Sonuçlar Türk öğrencilerinin algılanan toplam iyilik hali puanlarının biraz düşük olduğunu göstermiştir. İyilik hali ve temel psikolojik ihtiyaçlar arasındaki ilişki acısından ise, sonuçlar özerklik, yeterlik ve ilişkinin Türk öğrencilerin iyilik hallerini anlamlı derecede yordadığını göstermiştir. Ayrıca sonuçlar öz belirleme faaliyetleri ile uluslararası Türk öğrencilerinin genel iyilik halleri arasında güçlü bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The international student population in the United States has increased exponentially over the past decade. Students are coming from many countries including Turkey who often face stressors proper of migration such as cultural uprooting, family disruption and identity challenges that might influence their wellness while in America. The total impact that this academic adventure has on Turkish's international students is not well known as there is a dearth of scientific data addressing their total wellness and specially their psychological wellbeing from a holistic perspective. This research study examined the perceived total wellness of Turkish students living in the USA. Survey Research Design with a purposive sampling of 179 was used to analyze participants' perception on wellness, level of self-determination, and basic psychological needs. The following four psychometrically sound instruments were utilized to gather the data: Perceived Wellness Scale, Perceived Competence Scale, Self-Determination Scale and Basic Psychological Needs Scale. The collected data were analyzed using IBM SPSS 24 for descriptive and inferential values. The results indicated that the perceived total wellness of Turkish international students was slightly low. In terms of the relationship between wellness and basic psychological needs, the results showed that autonomy, competence, and relatedness significantly predict Turkish international students' wellness. Additionally, results displayed a strong association between self-determined way of functioning and Turkish international students' overall wellness.