Hemşirelik öğrencilerine verilen 'COVID-19 pozitif/şüpheli hastaların evde bakımı' konulu eğitimin etkinliğinin değerlendirilmesi: Yarı deneysel çalışma
Evaluation of the effectiveness of the training on 'Home care of COVID-19 positive/suspicious patients' given to nursing students: A semi-experimental study
  1. Tez No: 746274
  2. Yazar: HANDE SABANDÜZEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZNUR KAVAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışma, hemşirelik öğrencilerine verilen“COVID-19 Pozitif/ Şüpheli Hastaların Evde Bakımı”konulu eğitimin öğrencilerin anksiyete, farkındalık ve bilgi düzeyine etkisinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışma, yarı deneysel desende uygulanmıştır. Araştırmanın örneklemini, Beykent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümünde okuyan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 158 öğrenci oluşturmuştur. Veri toplama formu olarak; katılımcı tanıtıcı bilgi formu, Koronavirüs Anksiyete Ölçeği (KAÖ), Koronavirüs Farkındalık Ölçeği (KFÖ) ve COVID-19 Evde Bakım Bilgi Düzeyi Testi kullanılmıştır. Katılımcılara“COVID-19 pozitif/şüpheli hastaların evde bakımı”konulu eğitim yüz yüze verilmiştir. Eğitimden önce ve eğitimden 7 gün sonra veri toplama araçları uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde student testi, ANOVA testi, Mann Whitney U, Kruskal Wallis testi, Mc Nemar testi, Wilcoxon analizi, Spearman's Korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study is to examine the effect of the training on“Home Care of COVID-19 Positive / Suspected Patients”given to nursing students on the anxiety, awareness and knowledge level of students. Objective: The study was applied in a quasi-experimental design. The sample of study consisted of 158 students who were studying at the Nursing Department of the Faculty of Health Sciences of Beykent University and accepted to participate in study. As a data collection form; participant introductory information form, Coronavirus Anxiety Scale, Coronavirus Awareness Scale and COVID-19 Home Care Knowledge Level Test were used. The participants were given face-to-face training on“home care of COVID-19 positive/suspicious patients”. Data collection tools were applied before and 7 days after the training. In the analysis of data; Student test, ANOVA, Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Mc Nemar, Wilcoxon and Spearman's correlation analysis were used.