In vivo studying of physiological and biochemical parameters attributed to the antidiabetic role of Cleome droserifolia extract‏‏
Cleome droserifolia özüsünün antidiyabetik rolüyle ilişkin fizyolojik ve biyokimyasal parametrelerin in vivo incelenmesi
  1. Tez No: 747208
  2. Yazar: ANWAR MAZIN ANWAR AL- ANI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ ODAY NEAMAH NAJM AL HADITHY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Diyabet, kanda insülin eksikliğine neden olan kronik bir hastalıktır. Bazı şifalı bitkilerin bu kronik hastalık için bir tedavi olarak hizmet ettiği bildirilmiştir. Cleome droserifolia, Mısır'da ve bazı Arap ülkelerinde diyabet tedavisi konusunda uzun bir geçmişe sahiptir. Amaç, diyabetik hastalarda toksik etkiyi ve bazı biyokimyasal değişkenleri azaltan bitki ekstraktının ortaya çıkarılmasıdır. Bu çalışma, ortalama ağırlığı 170-200 g olan yirmi dört albino sıçan üzerinde yapıldı. Hayvanlar dört gruba (altı/kafes), tedavi edilmeyen kontrol grubu, ekstrakt uygulanan sağlıklı grup, alloksan ile diyabetes mellitus grubu ve ekstrakt ile tedavi edilen diyabetik gruba ayrıldı. 28 gün süreyle tüpten (10 mg/kg.vw) verildi. Sonuçlar serum c-peptid, D vitamini, toplam proteinler, albümin, globulin ve (HDL) değerlerinde önemli bir düşüş gösterdi. Bu, diyabetik sıçanlarda grup kontrollerine kıyasla kan şekeri, HbA1c, üre, kreatinin, toplam kolesterol (TC), trigliserit (TG), (LDL), (VLDL), toplam bilirubin ve direkt bilirubinde önemli ölçüde daha yüksek seviyelerle ilişkilidir. Bitki özlerinin diyabetik sıçanlara günlük olarak uygulanması, bu parametrelerin çoğunda önemli bir gelişme gösterdi. Cleome droserifolia, oksidatif stresi ve antidiyabetik özelliklerine yol açabilecek pankreas hücre hasarını azaltarak diyabet tedavisi olarak çalışır.
Özet (Çeviri)
Diabetes is a chronic disease that causes a lack of insulin in the blood. Some medicinal plants have been reported to serve as a treatment for this chronic disease. Cleome droserifolia has a long history of treating diabetes in Egypt and some Arab countries. The aim is find out the plant extract from reducing the toxic effect and some biochemical variables in diabetic patients. This investigation was carried out on a total of twenty-four albino rats that ranged in weight from 170 to 200 g on average. The animals were separated into four groups (six/cage), the untreated control group, the healthy group treated with extract, the group is diabetes mellitus by alloxan, and the diabetic group treated with extract. It was given by gastric tube (10 mg/kg.bw) for 28 days. The results showed a significant decrease in serum c-peptide, vitamin D, total proteins, albumin, globulin and (HDL). This is associated with significantly higher levels in blood glucose, HbA1c, urea, creatinine, total cholesterol (TC), triglyceride (TG), (LDL), (VLDL), diabetic rats had higher total and direct bilirubin levels than control rats. The daily injection of plant extracts to diabetic rats improved most of these measures significantly. Cleome droserifolia acts as a diabetes therapy by lowering oxidative stress and pancreatic cell damage, which may contribute to its anti-diabetic characteristics.