Türk Sosyal Güvenlik Hukukunda ölüm aylığının kesilmesi
Cessation of survivors' pension in Turkish Social Security Law
  1. Tez No: 747981
  2. Yazar: ŞEYMANUR SİMGE KAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET REFİK KORKUSUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
İnsanlık ilkçağlardan beri yaşamında karşılaştığı çeşitli sosyal risklere karşı tedbir alma eğilimindedir. Ölüm ise ne zaman gerçekleşeceği belli olmamakla birlikte gerçekleşeceğinden şüphe duyulmayan bir sosyal risktir. Eski çağlardan beri Türk kültüründe, aileyi geçindirmekle yükümlü kişinin ölümü üzerine geride kalan aile bireyleri, devlet ve toplum tarafından yapılan çeşitli yardımlarla korunmaktadır. Günümüzde ise sigortalının ölümünden sonra devreye giren ölüm sigortası ile hak sahiplerinin gelir kayıplarının telafi edilmesi amaçlanmaktadır. Ölüm sigortasından sağlanan haklardan en önemlisi belirli şartların gerçekleşmesi halinde hak sahiplerine bağlanan ölüm aylığıdır. Ancak hak sahibinin aylığa bağlanması bu aylığı her koşulda almaya devam edeceği anlamına gelmeyip aylığa bağlanma şartları ortadan kalkan hak sahibinin aylığı kesilmektedir. Türk Sosyal Güvenlik Hukukunda Ölüm Aylığının Kesilmesi konulu yüksek lisans tez çalışmamızın ilk bölümünde genel olarak sosyal güvenlik kavramı ve ölüm riskinden bahsedildikten sonra ölüm sigortasının ortaya çıkışı ve tarihsel gelişimi üzerinde durulmuş; ardından ölüm aylığından yararlanma şartları ele alınmıştır. İkinci bölümde hak sahiplerinin ölüm aylığının kesilmesi ve yeniden bağlanmasına ilişkin 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda ve mülga kanunlarda yer alan düzenlemeler öğreti ve Yargıtay kararları ışığında değerlendirilmiştir. Son bölümde ise boşandığı eşiyle fiilen birlikte yaşadığı tespit edilen kız çocuğu veya dul eşin ölüm aylığının kesilmesi konusu önemine binaen ayrıca incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Humanity has tended to take precautions against the social risks it has faced in its life since ancient times. Death is a social risk that is not sure when it will occur, but it is not doubted that it will happen. In Turkish culture since ancient times, family members have been protected by various aids made by the state and society upon the death of the person responsible for supporting the family. Today, with the survivors insurance that comes into effect after the death of the insured, it is aimed to cover the income losses of the right holders of the deceased insured. The most important of the rights provided from the survivors insurance is the survivors pensions granted to the right holders in case certain conditions are met. However, the fact that the right holders are entitled to a pension does not mean that right holders will receive this pension continuously. If the conditions for joining the pension are eliminated, the pension of the right holder is cessated. In the first part of our master's thesis on the Cessation of Survivors' Pension in Turkish Social Security Law, the concept of social security and the risk of death were mentioned in general, and the emergence and historical development of survivors' insurance was emphasized; then, the conditions for benefiting from the death pension were discussed. In the second part, the regulations in the Social Insurance and General Health Insurance Law No: 5510 and the abrogated laws regarding the cessation and reconnection of the survivors' pensions of the right holders are evaluated together with the doctrine and the Supreme Court decisions. In the last part, the issue of the termination of the survivors' pension of the daughter or widow who is found to be living together with her divorced spouse.