Anne baba tutumları ile psikolojik zihinlilik arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between parental attitudes and psychological mindset
  1. Tez No: 748542
  2. Yazar: EBRU NARMANLI DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSHAK SAYĞILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, anne baba tutumları ile psikolojik zihinlilik düzeyi arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Alt amaçlarda ise hem anne baba tutumlarının hem de psikolojik zihinlilik düzeyinin demografik değişkenlere göre karşılaştırılması yer almaktadır. Bu amaç kapsamında, araştırma kesitsel tipte kurgulanmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu ise İstanbul ili Avrupa yakasında yaşamını sürdüren 315 birey oluşturmaktadır. 18 yaş ve üzerinde yer alan bu bireyler, elverişli örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Araştırma verileri; Kişisel Bilgi Formu, Algılanan Anne Baba Tutumları Ölçeği ve Psikolojik Zihinliliğin Dengelenmiş Dizini ile toplanmış olup SPSS 24 istatistik programında analiz edilmiştir. Araştırma sonunda, araştırmaya katılan kişilerin %73.7'sinin (232 kişi) kadın ve %26.3'ünün (83 kişi) erkek olduğu sonucuna varılmıştır. Anne baba tutumlarında medeni durum, anne tutumu, baba tutumu, yaş grubu, eğitim durumu, baba eğitim durumu, anne eğitim durumu ve kardeş sayısı değişkenleri bağlamında anlamlı farklar tespit edilmiştir. Ayrıca, araştırmaya katılan kişilerin psikolojik zihinlilik düzeylerinde cinsiyet, medeni durum, anne tutumu, baba tutumu, eğitim durumu ve anne eğitim durumuna göre anlamlı farklar olduğu sonucu elde edilmiştir. Ayrıca, anne baba tutumuna ilişkin boyutların psikolojik zihinlilik ile ilişkili olduğu ve anlamlı etkisinin bulunduğu sonucu edinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to reveal the relationship between parental attitudes and the level of psychological mindset. In the sub-objectives, there is a comparison of both parental attitudes and the level of psychological mindset according to demographic variables. Within the scope of this purpose, the research was designed in cross-sectional type. The sample group of the research consists of 315 individuals living in the European side of Istanbul. These individuals, aged 18 and over, were selected by convenient sampling method. Research data; The Personal Information Form was collected with the Perceived Parental Attitudes Scale and the Balanced Index of Psychological Mentality and analyzed in the SPSS 24 statistical program. At the end of the research, it was determined that 73.7% (232 people) of the participants were women and 26.3% (83 people) were men. Significant differences were found in parental attitudes in terms of marital status, mother attitude, father attitude, age group, education level, father education level, mother education level and number of siblings. In addition, it was concluded that there were significant differences in the psychological mindedness levels of the participants according to gender, marital status, maternal attitude, father's attitude, education level and mother's education level. In addition, it was concluded that the dimensions of parental attitude were related to psychological mindedness and had a significant effect.