Vergileme ve aktif istihdam piyasası politikaları: Türkiye-Arjantin karşılaştırması
Taxation and active employment market policies: Turkey-Argentine comparison
- Tez No: 749980
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN TİYEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
İşsizlik, geçmişten günümüze ekonomik ve sosyal sorunların en başında gelmektedir. Gelişmiş ülkeler de dahil olmak üzere ülkeler yüksek ve sürekli işsizlik ile ilgili çeşitli tedbir ve politikalar üretmektedirler. Bu bağlamda vergileme ve işsizlik arasındaki ilişki günümüzün en önemli ekonomik ve politik tartışma konularından birini oluşturmaktadır. Son yıllarda bu tartışmaların yoğunluğu emek üzerindeki vergi ve vergi benzeri yüklerin arttığı eğilimi yönündedir. Bu tez çalışması ile farklı uluslararası kuruluşlar tarafından sahip oldukları ekonomik ve sosyal yapı benzerlikleri açısından yükselen ekonomiler kategorisinde olan Türkiye ve Arjantin' de uygulanan aktif emek piyasası politikaları ile emek gelirleri üzerindeki vergilemenin karşılaştırılmalı olarak incelenmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Unemployment is one of the most important economic and social problems from past to present. Countries, including developed countries, are producing various measures and policies regarding high and continuous unemployment. In this context, the relationship between taxation and unemployment is one of the most important economic and political debates of today. In recent years, the intensity of these debates has been in the direction of the increasing trend of taxes and tax-like burdens on labor. With this thesis, it is aimed to analyze the active labor market policies applied by different international organizations in Turkey and Argentina, which are in the category of emerging economies in terms of their economic and social structure similarities, and the taxation on labor incomes comparatively.