Devlet yönetiminde siyasi ahlakın iki ucu: Yusuf Has Hacip ve Niccolo Machiavelli örneği
The two edges of political ethics in state administration: The case of Yusuf Has Hacip and Niccolo Machiavelli
- Tez No: 750315
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÜLVİ ÖZBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Philosophy, Political Science, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tezin amacı politika etiğinin tam iki ucu olan literatürde sıkça adını zikrettiğimiz Yusuf Has Hacip'in 'Kutadgu Bilig' adı ile anılan yapıtı ile Niccolo Machiavelli'nin 'Prens' adlı eserini doküman analizi ile bununla birlikte çalışma boyunca birincil ve ikincil kaynakları incelemeye alarak literatür taramasına dayalı veri toplama tekniğinden faydalanılacaktır. Araştırmaların sunucunda; Has Hacip'in siyasi aklakın temelinde bilgi yattığını dile getirirken Niccolo Machiavalli ise bireyin doğası gereği kötüye daha eğilimli olduğu bunun sonucunda devletin de aynı kaynaktan beslendiğini savunur. Machiavelli ideal, ütopik verilerden bahsetmez o daha çok olanı yani görüneni dile getirir, Has Hacip ise olması gerekeni öğütler. Machiavelli her hükümdarın yönetimin başına geldiğinde şiddet gibi olumsuzluklarla karşılaşmasının kaçınılmaz olduğunu savunur. Has Hacip ise bu sonun mekanizmalar ile engellenebileceği görüşündedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is Yusuf Has Hacip's 'Kutadgu Bilig' and Niccolo Machiavelli's 'Prince', whose names we frequently mention in the literature, which are the two extremes of political ethics, along with document analysis, and based on literature review by examining primary and secondary sources throughout the study. data collection technique will be used. On the server of the research; While Has Hacip states that knowledge is the basis of political reason, Niccolo Machiavalli argues that the individual is more prone to evil by nature, and as a result, the state is fed from the same source. Machiavelli does not talk about ideal, utopian data, he expresses what is seen, Has Hacip, on the other hand, advises what should be. Machiavelli argues that it is inevitable for every ruler to encounter negativities such as violence when he comes to power. Has Hacip, on the other hand, is of the opinion that this end can be prevented by mechanisms.