Üniversite stratejik planlarında dijital çağ vizyonu: Tematik bir araştırma
Digital age vision on strategic plans for universities: A thematic research
  1. Tez No: 751094
  2. Yazar: RUKİYE ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN AYTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Geleceğimizi refah düzeyi daha yüksek bir çevrede yaşama vizyonumuz, bugünden kurguladığımız stratejilere bağlıdır. Toplumun daha kaliteli yaşam sürdürebilmesi için teknolojik gelişmeleri takip etmesi gerekmektedir. Teknolojik gelişmelerin bu denli hızla geliştiği dönemimizde üniversitelerin yaşanılan bu değişimlerden etkilenmemesi mümkün değildir. Bu bağlamda dijital çağ kavramları gerek toplum için gerekse üniversiteler açısından daha fazla önem kazanmaya başlamıştır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki üniversitelerin stratejik planlarının dijital çağ teması açısından incelenerek, önceden belirlenen gruplar arasında karşılaştırmalı bir içerik analizi yapılması, en fazla önem verilen kavramsal temaların ortaya çıkarılması ve belirlenen gruplar arasında farklılık bulunup bulunmadığının tespit edilmesidir. Bu amaçla Türkiye'deki üniversitelerin stratejik planları incelenmiştir. Çalışmada nitel araştırma tekniklerinden içerik analizi kullanılmıştır. Türkiye'de 212 üniversite bulunmaktadır. 212 üniversitenin 17 tanesinin stratejik planlarına ulaşılamamıştır. Türkiye'deki üniversitelerin stratejik planları karşılaştırıldığında devlet üniversitelerinin ve özel/vakıf üniversitelerinin dijital çağ temaları arasında farklılık bulunduğu, araştırma üniversiteleri ve girişimci/yenilikçi üniversiteleri karşılaştırılmasında ise devlet üniversiteleri vakıf/özel üniversitelerine göre anlamlı farklılıkların bulunduğu, tespit edilen kavramsal oranların genellikle birbirlerine yakın olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The plans we have made for the present will determine whether or not we can live out our vision of the future in a wealthier setting. Maintaining a higher standard of living requires society to keep up with technological advancements. In this age of rapid technological advancement, it is impossible for colleges to remain unaffected by these changes. The ideas of the digital era have started to become more significant in this setting, both for society and for academic institutions. This study's objectives include examining the strategic plans of Turkish universities in relation to the digital age topic, conducting a comparative content analysis of the predetermined groups, identifying the significant conceptual themes, and assessing whether there are differences between the groups. The strategic plans of Turkish universities were looked at for this reason. One of the qualitative research techniques employed in the study was content analysis. In Turkey, there are 212 universities. 17 out of 212 universities' strategic goals were not attained. It has been found that the digital age themes of state universities and private/foundation universities are different, that there are differences between research universities and entrepreneurial/innovative universities, and that the conceptual rates of universities in Turkey are usually close to each other.