Farklı sofralık zeytin işleme yöntemlerinin malathion ve parçalanma ürünü olan malaoxon kalıntıları üzerine etkileri
Effects of different table olive processing methods on the residues of malathion and malaoxon a degradation product
- Tez No: 752251
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL KUMRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Tarımsal üretimde çeşitli zeytin hastalıkları ve zararlılarına karşı mücadelede pestisit kullanımı kaçınılmaz hale gelmiştir. Fakat ilaçlamada yapılan uygulama hataları ve farklı işleme yöntemlerinin etkisi ile tüketiciye ulaşan ürünlerde kalıntı sorunu oluşmaktadır. Bu çalışmanın amacı, sofralık zeytin işleme yöntemlerinin Türkiye'de izin verilen ve yaygın olarak kullanılan malathion ve parçalanma ürünü olan malaoxon kalıntıları üzerine etkisini incelemektir. Deneyde kullanılan zeytin meyveleri hasat edilmeden 7 gün önce 975 mg/L dozda (Türkiye ve Avrupa Birliği ülkelerinde izin verilen yasal doz) ticari malathion formulasyonu ile ilaçlanmıştır. Hasat sonrası ilaçlı ve ilaçsız olarak gruplandırılan zeytin meyveleri, (i) vakum ambalajlı olarak buzdolabında (4℃) depolanarak, (ii) alkali ile acılığı giderilip salamuralı olarak ve (iii) salamuralı doğal fermantasyon yolu ile 20°C'de karanlık ortamda 60 gün fermantasyona bırakılmıştır. Deney süresince muameleler 0., 1., 3., 5., 7., 15. 30. ve 60. günlerde mikrobiyal gelişmeler (toplam mezofil aerob bakteri, laktik asit bakterisi, maya-küf ve enterobakteri), asitlik-pH değişimi ile malathion ve parçalanma ürünü malaoxon düzeyleri yönünden incelenmiştir. Fermantasyon sürecinde örneklerin hiçbirinde laktik asit bakterisi ve maya-küf gelişimi görülmezken, ilaçlı muamelelerde doğal fermentasyon uygulanmış örnekler dışında mezofil aerob bakteri ve enterobakteri gelişimine de rastlanmamıştır. İşleme süreçleri boyunca malathion ve malaoxon konsantrasyonları değişimine fermantasyon süresinin ve zeytin işleme yöntemlerinin ayrı ayrı ve birlikte etkileri istatistiki olarak önemli bulunmuştur. Malathion konsantrasyonlarında en fazla düşüş alkali uygulanmış örneklerde görülürken (%95,17-98,55), salamuralı doğal fermente örnekler (%76,81-88,41) ikinci, vakumlu örnekler ise (%74,40-75,85) üçüncü sırada yer almıştır.
Özet (Çeviri)
The control of pests and diseases involved in olive fruit cultivation has made the use of pesticides indispensable. However, the errors made while applying these pesticides and the effect of the different steps of olive processing cause pesticide residues in the final consumer products. This study aims to examine the effects of table olive processing methods on the residues of malathion being allowed and widely used in Turkey and malaoxon its degradation product. For the olive fruits used in the experiment, some of the trees were sprayed homogeneously with a commercial malathion formulation at a dose of 975 mg/L (legal dose allowed in Turkey and European Union countries) 7 days before harvest. The olive fruits, having been grouped as-sprayed and non-sprayed after harvest, were treated in three different ways as follows; - (i) packaged in vacuum polyethene bags and stored in a refrigerator (4℃), (ii) brined after debittering with a caustic solution, and (iii) directly brined for natural fermentation. Both (ii) and (iii) were left for fermentation at 20°C in a dark environment for 60 days. During the experimental period, changes in microbial groups (total mesophilic aerobic bacteria, lactic acid bacteria, yeast-mold, and enterobacteria growth), acidity-pH, and malathion and malaoxon concentrations were monitored at 0, 1, 3, 5, 7, 15, 30, and 60 days. Lactic acid bacteria and yeast-mold growth was not observed in any of the samples during the fermentation processes. No growth of mesophilic aerobic bacteria and enterobacteria was detected in the sprayed samples, except for the samples treated with caustic solution. The effects of fermentation period and processing methods both as separate and combined on the change in malathion and malaoxon concentrations during processing were found to be statistically significant. The most significant decrease in malathion concentrations was observed in alkali treated samples (%95,17-98,55), and followed by naturally fermented (%76,81-88,41) and vacuum packed samples (%74,40-75,85).