Covid-19 döneminde kaygı düzeyi ve iş yükünün çalışan performansı ile ilişkisi: Sağlık çalışanları üzerine uygulama
The relationship between anxiety level and workload and employee performance in the Covid-19 period: An application on healthcare professionals
  1. Tez No: 753726
  2. Yazar: CEMİLE YAVUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞÇE ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Covid-19 pandemisi tüm dünyayı etkileyen bir sağlık sorunu olmuştur. Bu sağlık sorunu ile mücadele sürecinde sağlık çalışanları ön saflarda mücadele etmiştir. Bu durum sağlık çalışanlarının psikolojik sağlıkları, iş yeri koşulları ve çalışma sistemleri üzerinde birtakım olumsuzluklara da neden olmuştur. Yapılan çalışmada Covid-19 döneminde sağlık çalışanlarının kaygı düzeyi ve iş yükünün çalışan performansı ile ilişkisi incelenmiştir. Bu amaçla ile yürütülen çalışmaya 271 kadın ve 83 erkek olmak üzere toplam 354 sağlık çalışanı katılmıştır. Katılımcılara içerisinde demografik veri formu, Covid-19 Kaygısı Ölçeği, İş Yükü Ölçeği ve Çalışan Performansı Ölçeği olan anket formu uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda kullanılan ölçme araçlarının veri seti için güvenilir ve geçerli oldukları görülmüştür. Covid-19 kaygısı ile iş yükü arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Performans ile Covid-19 kaygısı ve iş yükü arasında anlamlı ilişki bulunamamıştır. Regresyon analizleri sonucunda iş yükünün Covid-19 kaygısına etkisi diğer sağlık kuruluşunda çalışan sağlık çalışanların hastanede çalışanlara oranla daha yüksek bulunmuştur. Elde edilen bulguların Covid-19 pandemisinin son zamanlarına rastlaması kavramlar arasındaki ilişkilerin farklı yönlerine dikkat çekmiştir. Yine de Covid-19 pandemisinin getirdiği kaygı ve işyükünün sağlık çalışanlarının performansları üzerinde etkisi olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 pandemic has been a health problem affecting the whole world. In the process of combating this health problem, healthcare professionals have struggled on the front lines. This situation has also caused some negativities on the psychological health of health workers, workplace conditions and working systems. In the study, the relationship between the level of anxiety and workload of healthcare workers and employee performance during the Covid-19 period was examined. For this purpose, a total of 354 health workers, 271 women and 83 men, participated in the study. A questionnaire including demographic data form, Covid-19 Anxiety Scale, Workload Scale and Employee Performance Scale was applied to the participants. As a result of the analyzes made, it was seen that the measurement tools used were reliable and valid for the data set. A significant relationship was found between Covid-19 anxiety and workload. There was no significant relationship between performance and Covid-19 anxiety and workload. As a result of regression analysis, the effect of workload on Covid-19 anxiety was found to be higher in healthcare workers working in other healthcare institutions than those working in hospitals. The fact that the findings obtained coincide with the last times of the Covid-19 pandemic has drawn attention to the different aspects of the relations between the concepts. However, it is thought that the anxiety and workload brought by the Covid-19 pandemic have an impact on the performance of healthcare professionals.