Elektif sezaryen cerrahisi geçirecek gebelerde postspinal hipotansiyonu tahmin etmede subklavyen/infraklavikuler aksiller ven kollapsibilite indeksinin rolü
The role of subclavian/infraclavicular axillary vein collapsibility index in predicting postspinal hypotension in pregnant women undergoing elective caesarean section
- Tez No: 754113
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ÖZAYAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu çalışma ile sezaryen cerrahisi geçirecek hastalarda ultrasonografi (USG) ile yapılacak subklavyen ven/ infraklavikuler aksiller ven kollapsibilite indeksi (SKV/ İKAV Kİ) ölçümü ile postspinal hipotansiyon (PSH) arasındaki ilişkiyi belirlemeyi amaçladık. Çalışmanın birincil amacı SKV/ İKAV Kİ ölçümü ile gebelerde gelişen PSH'nın predikte edilip edilemeyeceğini belirlemektir. İkincil amaç ise maternal vücut kitle indeksi (VKİ) ve preoperatif verilen intravenöz sıvı tedavisi ile gebelerde gelişen PSH arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışma prospektif gözlemsel olarak planlandı. Çalışmaya American Society of Anesthesiologists (ASA) I-II risk skorlu, 37 hafta ve üzerinde, tekil gebelik için spinal anestezi altında elektif sezaryen cerrahisi geçirecek 80 hasta dahil edildi. Hastaların demografik bilgileri (yaş, kilo, boy, VKİ, ek hastalık) ile ASA skoru, gebelik haftası, gebelik sayısı, doğum sayısı, açlık süresi, preoperatif total intravenöz sıvı tedavisi miktarı kaydedildi. Hastaların preoperatif spontan ve derin solunumdaki minimum ve maximum subklavyen ven/ infraklaviküler aksiller ven çapı (dSKV/AVmin ve dSKV/Avmax) ölçümü ultrason cihazı kullanılarak yapıldı ve SKV/İKAV Kİ; [(dSKV-Avmax) – (dSKV-Avmin)] / dSKV-Avmax*100 formülü ile hesaplandı. Hastaların bazal tansiyon ve nabız değerleri ile spinal anestezi için kullanılan ilaç, ilaç dozu ve spinal anestezi seviyesi ile spinal anestezi sonrası ilk 15 dakikadaki sistolik kan basıncı (SKB), diyastolik kan basıncı (DKB), ortalama arteriyel kan basıncı (OAB), kalp atım hızı (KAH) ve periferik kapiller oksijen satürasyonu (SpO2) değerleri kaydedildi. Ayrıca anestezi indüksiyonu ile cerrahi başlangıcı arasındaki süre, toplam cerrahi süresi, bulantı ve kusma, kanama miktarı ve anestezi ile ilgili gelişen komplikasyonlar kaydedildi. SKB'nin 100 mmHg altında olması ya da SKB'nin bazal değerden %20'den daha fazla azalması hipotansiyon, KAH'ın 50 atım/dakikanın altına olması bradikardi olarak kaydedildi. Operasyon sırasında yapılan ek ilaçlar ve miktarları kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya katılan 80 hastanın %70'inde (n₂:56) PSH gelişirken %30'unda (n₁:24) PSH gözlenmedi. Postspinal hipotansiyon gelişen hastalarda; bazal KAH'ın daha düşük olduğu ve SKB'deki en çok yüzdelik değişimin (-21,1 ± 14,3) 5. dakikada gerçekleştiği gözlendi. PSH gelişmeyen hastalarda spontan solunumdaki SKV/İKAV Kİ değerlerinin daha yüksek olduğu ve spontan solunumdaki SKV/İKAV Kİ ile 5.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to determine the relationship between subclavian vein/infraclavicular axillary vein collapsibility index (SCV/ICAV CI) measurement and postspinal hypotension (PSH) in patients who will undergo cesarean section surgery. The primary aim of the study is to determine whether PSH developing in pregnant women can be predicted by SCV/ICAV CI measurement. The secondary aim is to determine the relationship between maternal body mass index (BMI) and preoperative intravenous fluid therapy and PSH developing in pregnant women. Materials and Methods: The study was planned as prospective observational. Eighty patients with American Society of Anesthesiologists (ASA) I-II risk score, 37 weeks and above, who will undergo elective cesarean section surgery under spinal anesthesia for singleton pregnancy were included in the study. Demographic information of the patients (age, weight, height, BMI, comorbidity) and ASA score, gestational week, number of pregnancies, number of births, fasting duration, and amount of preoperative total intravenous fluid therapy were recorded. The minimum and maximum subclavian vein/infraclavicular axillary vein diameter (dSCV/Avmin and dSCV/Avmax) in preoperative spontaneous and deep breathing of the patients were measured using an ultrasound device and SCV/ICAV CI; It was calculated with the formula [(dSCV-Avmax) – (dSCV-Avmin)] / dSCV-Avmax*100. Basal blood pressure and pulse values of the patients, drug used for spinal anesthesia, drug dose and spinal anesthesia level, systolic blood pressure (SBP), diastolic blood pressure (DBP), mean arterial blood pressure (MAP), heart rate in the first 15 minutes after spinal anesthesia. Rate (HR) and peripheral capillary oxygen saturation (SpO2) values were recorded. In addition, the time between the induction of anesthesia and the beginning of surgery, the total duration of surgery, nausea and vomiting, the amount of bleeding and complications related to anesthesia were recorded. SBP below 100 mmHg or a decrease in SBP more than 20% from baseline was recorded as hypotension, and HR below 50 beats/minute was recorded as bradycardia. Additional drugs administered during the operation and their amounts were recorded. Results: While PSH developed in 70% (n₂:56) of 80 patients who participated in the study, PSH was not observed in 30% (n₁:24). In patients who develop post-spinal hypotension; It was observed that baseline HR was lower and the highest percentage change (-21.1 ± 14.3) in SBP occurred at the 5th minute.