Diş hekimi olmayan bireylerde diş avülsiyonlarında acil müdahale konusunda farklı eğitim araçları kullanılarak verilen eğitimin bilgi düzeyi üzerine etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of effectiveness of different training tools on level of knowledge about emergency management of avulsed teeth in non-dentists
  1. Tez No: 754426
  2. Yazar: ZEKİYE ŞEYMA GÜMÜŞBOĞA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜM DURUK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Amaç: Diş avülsiyonları acil müdahale gerektiren bir travma türüdür. Avülsiyon durumunda yapılması gereken acil müdahaleler konusunda diş hekimi olmayan bireylerin bilgi düzeyi avülse dişin prognozu açısından önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı, farklı eğitim araçları kullanılarak verilen eğitimin diş hekimi olmayan bireylerin avülse dişlerin acil müdahalesi konusunda bilgi düzeyleri üzerine etkisini karşılaştırmaktır. Materyal ve Metot: Çalışmaya 15.04.2021-15.09.2021 tarihleri arasında İnönü Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Oral Diagnoz ve Radyoloji Anabilim Dalı'na müracaat eden rastgele seçilmiş 125 kişi (%32.8 kadın, %67.2 erkek, yaş ortalaması:38.5±7.32) katıldı. Katılımcılar rastgele 3 gruba ayrıldı ve her bir gruba farklı eğtim araçlarıyla eğitim verildi. Tüm katılımcılara eğitimden önce (T0), eğitimden hemen sonra (T1) ve 1 ay sonra (T2) olmak üzere konuyla ilgili bilgi düzeylerini ölçen bir anket uygulandı. Elde edilen verilerin istatistiksel analizinde Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis, Wilcoxon ve Friedman testleri kullanıldı. Bulgular: Kitap, poster ve ToothSOS akıllı telefon uygulaması aracılığıyla eğitim alan gruplardaki katılımcıların eğitim öncesi doğru cevap puan ortalamaları 0-21 aralığındaki ölçekte sırasıyla 7.76±4.00, 5.47±4.71 ve 7.38±2.96 olarak bulundu. Eğitimden hemen sonra doğru cevap ortalamaları (T1) sırasıyla 14.68±4.10, 13.74 ±3.28 ve 13.86 ±3.01'e yükselmiştir. Katılımcıların %14.4'ü daha önce avülsiyon deneyimine sahip olduklarını belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Tooth avulsion is a type of trauma requiring emergency response, and the level of knowledge of non-dentists on the emergency management of avulsed teeth is important for the prognosis of the teeth. The aim of this study was to compare the effectiveness of the training given by using different training tools on the level of knowledge about the emergency management of avulsed teeth in non-dentists. Materials and Method: A total of 125 individuals who were randomly selected from those applying to the Department of Oral Diagnosis and Radiology of the Faculty of Dentistry of Inönü University, Turkey, from 15 April 2021 to 15 September 2021 (Female: 32.8%, Male: 67.2%, Mean age: 38.5±7.32 years) participated in the study. The participants were randomly assigned to three groups, and the training was offered to these groups by using different training tools. A survey was applied to all participants to measure their knowledge levels before training (T0), immediately after (T1), and one month later (T2). The Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis, Wilcoxon, and Friedman tests were used for statistical analysis of the collected data. Results: It was found that the mean correct answer scores obtained by three groups of participants, who had training by using a book, poster, and ToothSOS app, on a scale from 0 to 21 were 7.76±4.00, 5.47±4.71, and 7.38±2.96, respectively before training (T0), and their mean scores increased to 14.68±4.10, 13.74±3.28, and 13.86±3.01 immediately after training (T1). Besides, 14.4% of the participants stated that they previously had avulsion experience.