Using data-driven learning to teach collocations to improve academic writing of Turkish high school preparatory students
Veri yönetimli öğrenmenin akademik yazmayı geliştirme amacıyla eşdizimleri hazırlık lise öğrencilerine öğretmede kullanımı
  1. Tez No: 755325
  2. Yazar: GİZEM GENÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, veri yönetimli öğrenmenin Türk lise hazırlık öğrencilerine eşdizimleri öğrenmesinde ve akademik yazmayı geliştirmelerindeki etkisini araştırmıştır. Veri yönetimli öğrenmenin etkisini araştırmak amacıyla bu çalışmada karma araştırma deseni kullanılmıştır. Çalışmanın nice kısmı öğrencilerin ön ve son testlerini kıyaslamıştır ve de öğrencilerin akademik paragraflarına ve eşdizim yetkinliklerine etkisini araştırmıştır. Çalışmanın nitel kısmı ise, çalışmaya katılmış deney grubu öğrencileri ile gerçekleştirilmiş yarı yapılandırılmış görüşmelerden oluşmuştur. Ön ve son testlerin istatistiki analizi, veri yönetimli öğrenmenin eşdizimleri öğrenmede gelişimini gösteren sonuçlara sahiptir. Öğrencilerin akademik paragrafları ve eşdizim yetkinlikleri veri yönetimli öğrenme ile gelişme göstermiştir. Yarı yapılandırılmış araştırma sonuçları, nicel sonuçların aksine, öğrencilerin algılarının negatif olduğunu ortaya çıkarmıştır. Çalışma bulguları veri yönetimli öğrenmenin yabancı dil eğitiminde eşdizimlerin öğretilmesi ve akademik yazmada kullanılması açısından katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effectiveness of the Data-Driven Approach to teach collocations to improve the academic writing of Turkish high school preparatory students. A mixed-method research design was utilised to examine the effectiveness of the DDL approach. In the quantitative part of the study, pre and, post-tests, and the effectiveness of the DDL approach on students' academic paragraphs and collocational competence were examined. In the qualitative part of the study, on the other hand, semi-structured interviews were used to understand students' perceptions of the DDL approach. The statistical analysis of the pre and post-test results showed a significant difference between the two groups. Similarly, students' paragraphs showed that the DDL group outperformed the non_DDL group in their collocational competence and academic paragraphs. Contrary to the quantitative results, the analysis of the semi-structured interviews showed that students' perceptions were negative. The findings of this study contribute to research within foreign language education in using the DDL approach to teach collocations and improve academic writing.