Türkiye'de ilaç sektöründe e-ticaretin analizi
Analysis of e-commerce in pharmaceutical sector in Turkey
- Tez No: 755377
- Danışmanlar: DOÇ. SELMAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
İnternetin kullanıcı dostu, pratik ve mekândan özgür dijital bir iletişim ortamı sunması sebebi ile; şirketler, devletler ve bireyler tarafından kullanımı günden güne artarak yaygınlaşmaktadır. Global ekonomide oluşan bu elektronik küresel pazar, ilaç sektörünü de dijitalleşmeye çekmektedir. Covid-19 pandemisinin etkilediği birçok sektör ekonomik umutsuzluğa düşmüş olsa da ilaç sektörü yüksek talep nedeniyle büyümeye devam etmektedir. Evde kalma yasaklarının da getirdiği sınırlamalar sonucu ilaç sektöründe dijitalleşme tüm faaliyet alanlarında hızlanmaktadır. Gelişmiş pek çok ülkede çevrimiçi eczane uygulamalarına, internetin yaygınlaşması ve Covid-19 virüsünün de hızlandırıcı etkisi ile geçmektedir. Bu çalışmada, Türkiye'de e-ticaret teknolojisinin ilaç sektöründe uygulanabilme durumu dört başlıkta incelenmektedir. İkinci bölümünde kavramsal olarak Ticaret ve E-Ticaret incelenirken, üçüncü bölümde ilaç sektörü ve son bölümde Türkiye'de İlaç Sektöründe E-Ticaretin Swot Analizi başlıkları swot analizi yöntemi ile incelenmektedir. Türkiye'de uygulanan yasalar, dijital dönüşüm ve Ar-Ge yatırımı yetersizliği sebebi ile gelişmiş ülkelerin çok gerisinde kalmaktadır. Türkiye'de ilk kez çalışan bu tezde literatüre katkı sağlamak hedeflenmiştir. Bu çalışma, Türkiye ilaç sektöründe e-ticaretin kullanımı hakkında araştırma yapmayı gerçekten gerekli kılmıştır çünkü başka bir ülkeden elde edilen bulgular bu ülkenin ilaç sektörünü analiz edebilmek için yeterli olmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the internet offers a user-friendly, practical and space-free digital communication environment; It is used by companies, governments and individuals. This electronic global market, which is formed in the global economy, also attracts the pharmaceutical industry to digitalization. Although many sectors affected by the Covid-19 pandemic have fallen into economic despair, the pharmaceutical industry continues to grow due to high demand. As a result of the limitations imposed by the stay-at-home bans, digitalization in the pharmaceutical industry is accelerating in all fields of activity. In many developed countries, online pharmacies are being implemented with the spread of the internet and the accelerating effect of the Covid-19 virus. In this study, the applicability of e-commerce technology in the pharmaceutical industry in Turkey is examined under four headings. In the second part, Commerce and E-Commerce are examined conceptually, in the third part, the pharmaceutical sector and in the last part, the SWOT Analysis of E-Commerce in the Pharmaceutical Sector in Turkey are examined by the SWOT analysis method. The laws implemented in Turkey lag far behind developed countries due to the lack of digital transformation and R&D investment. In this thesis, which is the first work in Turkey, it is aimed to contribute to the literature. This study has really made it necessary to conduct research on the use of e-commerce in the Turkish pharmaceutical industry because the findings obtained from another country are not sufficient to analyze the pharmaceutical industry of this country.