The effect of a telecollaboration project on EFL learners' self-efficacy beliefs
Uzaktan işbirliğine dayalı proje uygulamasının İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin özyeterlilik inançlarına etkisi
  1. Tez No: 755378
  2. Yazar: MUAZZEZ TUĞÇE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENİSA MEDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışma, uzaktan işbirliğine dayalı proje uygulamasının bir modeli olan eTwinning projesinin, İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin dört dil becerisine ilişkin özyeterlilik inançları üzerindeki etkisini Türkiye'deki bir devlet okulu bağlamında incelemektedir. Ek olarak, çalışmada öğrencilerin ve öğretmenlerinin eTwinning projesinin İngilizce derslerinde uygulanmasına yönelik algılarını araştırmak da amaçlanmaktadır. Çalışma, 55 7. sınıf öğrencisi ve onların İngilizce öğretmenleri ile gerçek bir sınıf ortamında gerçekleştirilmiştir. Araştırma sorularını yanıtlamak için gömülü karma yöntem benimsenmiştir. Kontrol ve deney gruplarını içeren bir müdahale süreci tasarlanmış ve hem nicel hem de nitel verilerden yararlanılmıştır. Nicel veriler Hancı-Yanar ve Bümen (2012) tarafından geliştirilen İngilizce İle İlgili Özyeterlik Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Bu ölçek, öğrencilerin müdahale öncesinde ve sonrasında İngilizce ile ilgili özyeterliklerini ölçmek için kullanılmıştır. Öğrenci yansıtıcı düşünce kağıtları, yarı yapılandırılmış öğrenci görüşmeleri ve öğretmen günlüğü, çalışmanın nitel verilerini oluşturmuş ve katılımcıların algılarını öğrenmek için kullanılmıştır. Sonuçlar, eTwinning proje uygulanmasının, öğrencilerin okuma, dinleme ve konuşma özyeterliliklerini önemli ölçüde geliştirerek genel İngilizce özyeterlilikleri üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Ayrıca bulgular, öğrencilerin bireysel, etkileşimsel ve altyapısal faktörlerden kaynaklanan kısıtlamalara rağmen eTwinning uygulamalarını bilişsel, duyuşsal ve sosyal yönlerden faydalı bulduklarını ortaya koymuştur. Benzer şekilde, öğretmen, projenin ilerleme hızı, okul ortamı ve yeni rollere uyumla ilgili bazı zorluklar yaşanmasına rağmen eTwinning projesini müfredattaki hedeflere ulaşmada, öğrencilerin dil ve dil öğrenimiyle ilgili anlayışlarını geliştirmede ve öğrenci katılımını teşvik etmede başarılı bir araç olarak görmüştür. Son olarak, eTwinning projesinin öğrencilerin dil öğrenme süreci üzerindeki etkinliğine ilişkin bulgular göz önüne alınarak; öğretmenler, kurumlar ve müfredat hazırlayanlar için bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effect of an eTwinning project, as a model of telecollaboration, on EFL learners' self-efficacy beliefs related to four language skills at a state school context in Turkey. Additionally, it was also aimed to explore the perceptions of the learners and their teacher about the integration of the eTwinning project into English classes. The study was carried out in a real classroom setting with 55 7th grade students and their English teacher. To answer the research questions, an embedded mixed-method design was adopted. An intervention process including control and treatment groups was designed, and both quantitative and qualitative data forms were collected. The quantitative data were gathered through the Self-Efficacy Scale for English developed by Hancı-Yanar and Bümen (2012). This scale was utilized to measure the learners' self-efficacy related to English before and after the treatment. The student reflection papers, semi-structured student interviews, and a teacher journal comprised the qualitative data of the study and they were used to find out the participants' perceptions. The findings indicated that the implementation of the eTwinning project had a significant effect on the learners' overall English self-efficacy by developing their reading, listening, and speaking self-efficacy significantly. Besides, the findings revealed that the students found eTwinning practices beneficial regarding cognitive, affective, and social aspects despite the constraints that arise from individual, interactional, and infrastructural factors. Similarly, the teacher considered the eTwinning project a successful tool in achieving the objectives in the curriculum, improving students' understanding of language and language learning, and promoting student engagement although some difficulties related to pacing, school setting, and adaptation to new roles were experienced. Finally, considering the findings pertaining to the effectiveness of the eTwinning project on the students' language learning process, some recommendations were offered for teachers, institutions, and curriculum designers.