An analysis of bilateral trade relation between Turkey and Russia: The challenges and opportunities of Russia-Ukraine War
Türkiye-Rusya ikili ticaret ilişkisinin analizi: Rusya-Ukrayna Savaşının zorlukları ve fırsatları
  1. Tez No: 756242
  2. Yazar: MARİNA KRAMSKOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÜZAR KURT GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, İşletme, International Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dış Ticaret (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırma, Rusya-Ukrayna Savaşı'nın Türkiye için yarattığı potansiyelleri ve sorunları tespit etmek için Türkiye'nin Rusya ile ikili ticari ilişkilerini incelemektedir. Çalışma kapsamında, tanımlayıcı istatistikler ve ticaret endekslerinin hesaplamaları yardımıyla Rusya-Türkiye ticaretinin mevcut durumu analiz edilmiştir. Ardından, uluslararası şirketlerin faaliyetlerini durdurması nedeniyle arzın düşmesinin beklendiği emtia sektörleri belirlendi. Ardından, Türkiye'nin belirlenen sektörlerin emtia ihracat potansiyelini değerlendirmek ve ihracat politikasının iyileştirilmesi gereken emtia gruplarını vurgulamak için Açıklanmış Karşılaştırmalı Üstünlük Endeksi ve dinamik formu hesaplandı.
Özet (Çeviri)
This research work examines Turkey's bilateral trade intercourse with Russia in order to identify potentialities and problems for Turkey caused by the Russia-Ukraine War. In the course of the study, with help of descriptive statistics and calculations of trade indices, the current state of Russian-Turkish trade has been analysed. Afterwards, commodity sectors in which supply is expected to fall due to international companies' suspension of businesses were identified. Next, Revealed Comparative Advantage Index and its dynamic form were calculated to assess Turkey's potentialities to export commodities of the identified sectors and to highlight commodities groups where export policy should be improved.