Personel assignment for Turkish caud forces
Türk Kara Kuvvetleri personel ataması
  1. Tez No: 75631
  2. Yazar: KENAN DİNÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİT OĞUZTÜZÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Türk Kara Kuvvetleri personel atama sürecini geliştirme önerisi oluşturulmuştur. Personel atama problemi bazı kısıtlamalar altında ikiparçalı ağırlıklandırılmış çizge eşlemesi olarak modellenmiştir. Ağırlıkların belirlenmesini matematiksel olarak formüle etmek üzere karmaşık, çoğu durumda çelişen ve değişikliklere açık olan atama ölçütleri incelenmiştir. Varolan veri tabam şemasında gerekli değişiklikler yapılmıştır. Eşleme problemini eniyileyerek oldukça kısa sürede çözmek üzere“Maliyet Ölçeklemeli İtekle ve Etiketle”algoritması kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
A proposal to improve the Turkish Land Forces personnel assignment process is introduced. The personnel assignment problem is modeled as a weighted bipartite graph matching problem under certain constraints. The assignment criteria, which are complex, conflicting in most cases, and subject to modification are analyzed to mathematically formulate weight determination. Required modifications to the existing database schema are made. The cost scaling push-relabel algorithm is used to solve the matching problem optimally in a considerably small amount of time.