The effects of captioned videos on listening comprehension and incidental vocabulary acquisition
İngilizce altyazı kullanımının dinleme anlama becerilerinde ve tesadüfi kelime edinimindeki etkileri
  1. Tez No: 759750
  2. Yazar: ATAGELDI KAKABAYEV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRSU AŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, ikinci dil öğrencilerine tesadüfi kelime öğrenimi ve dinlediğini anlamada yardımcı olabilecek bir ikinci dil videosunda tam altyazılı, anahtar kelime altyazılı ve altyazısız üç farklı altyazının etkilerini incelemiştir. Bu çalışmada, anahtar kelimeler, potansiyel olarak öğrencilerin dinlediğini anlamalarını engelleyebilecek bir dizi kelimedir. Bu kelimeler seçildikten sonra manuel olarak altyazıya girilmiştir. Üç ilkokul 3. sınıf grubundaki altyazısız (NC) video, anahtar kelime altyazılı (KC) ve tam altyazılı (FC) videolar, test sonuçlarının ortalama puanları açısından karşılaştırılmıştır. Her grupta toplam altmış olmak üzere yirmi katılımcı vardı. Her grup, tam altyazılı, altyazısız ve anahtar kelime altyazılı üç farklı videoyu iki kez izlemiş ve bir anlama ve kelime anlamı testi yapmıştır. Sonuçlar birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Bulgular gösteriyor ki üç altyazılı videonun da 3.sınıf öğrencilerin videoyu anlamalarında önemli fark bulunmamıştır. Bulgular, video altyazısının üç yönteminin dinlediğini anlama üzerinde önemli bir etkisi olmadığını gösterirken, altyazısız grup tesadüfi kelime öğrenmede diğer gruplardan daha iyi performans gösterdi. İkinci bulgu, tesadüfi kelime öğrenimi söz konusu olduğunda altyazıların bir dikkat dağıtma kaynağı olabileceğini düşündürmektedir. Altyazılı alternatif film türleri kullanılırsa, dinlediğini anlama üzerine gelecekteki araştırmalar farklı sonuçlar sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
This study examined the effects of three different video captions: full-captioned, keyword captioned, and non-captioned, in an L2 video that can aid L2 learners in incidental vocabulary acquisition and listening comprehension. In this study, the keywords were a set of words that potentially abstract learners' listening comprehension. They were chosen and manually annotated in the video. The non-captioned (NC) video, keyword captioned (KC), and full-captioned (FC) videos on three 3rd grade primary school groups were investigated regarding their mean scores of the test results. Each group had twenty participants, sixty in total. Each group watched three different videos twice, with full captions, non-captions, and keyword captions, and took a comprehension and incidental vocabulary learning test. The findings indicated that three video captioning modalities do not significantly affect listening comprehension, while the non-captioned group outperformed the other groups in incidental vocabulary learning. The latter finding suggested that captions may be a source of distraction regarding incidental vocabulary learning. Future research on listening comprehension may provide different results if alternative types of movies with captions are used.