İş sağlığı güvenliği uzmanlarının umut, psikolojik dayanıklılık, özyeterlilik ve iyimserlik özelliklerinin işten ayrılma niyetine etkisinde mesleki sosyalleşmenin rolünün incelenmesi: İstanbul ilinde bir uygulama
Investigation of the role of occupational socialization on the effect of occupational health and safety specialists' features of self-efficiency, psychological reliability, hope and opti̇mi̇sm: An application study in Istanbul
- Tez No: 760568
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN UĞUR ÖNCEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Psychology, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Yürütülen çalışmanın amacı iş güvenliği uzmanlarının umut, iyimserlik, öz yeterlilik ve psikolojik dayanıklılık bileşenlerinden oluşan psikolojik sermaye düzeylerinin, işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisinde, mesleki sosyalleşmenin aracılık rolünün incelenmesidir. Çalışma kolayda örnekleme yöntemiyle 413 iş güvenliği uzmanı ile yürütülmüş olup veriler anket tekniğiyle toplanmıştır. Öncelikle psikolojik sermaye, mesleki sosyalleşme ve işten ayrılma niyeti ölçeklerinin geçerlik ve güvenirlik analizleri yapılmış, elde edilen veriler ile SPSS ve AMOS programları kullanılarak tanımlayıcı istatistikler ve yapısal eşitlik modellemesi ile analiz edilmiştir. Baron ve Kenny'in modeli esas alınarak aracılık analizi yapılmış ve analiz sonuçlarına göre psikolojik sermayenin işten ayrılma niyetine etkisinde mesleki sosyalleşmenin tam aracılık etkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to examine the mediating role of occupational socialization in the effect of occupational safety experts' psychological capital levels, which consist of the components of hope, optimism, self-efficacy and resilience, on the intention to leave. The study was carried out with 413 occupational safety experts by convenience sampling method and the data were collected by questionnaire technique. First of all, validity and reliability analyzes of psychological capital, occupational socialization and intention to leave scales were made, and the data obtained were analyzed with descriptive statistics and structural equation modeling using SPSS and AMOS programs. Mediation analysis was made based on Baron and Kenny's model, and according to the results of the analysis, it was seen that professional socialization had a full mediation effect on the effect of psychological capital on turnover intention.