Ruanda ve Türk bankacılık sektörünün oran analizi yöntemi ile karşılaştırılması
The comparison of Ruanda and Turkish banking sector with the ratio analysis
- Tez No: 761462
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHA EMRE ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada Ruanda ve Türk bankacılık sektörünün oran analizi yöntemi ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Elde edilen veriler kapsamında belirleyiciler olarak kârlılık, yönetim kalitesi, likitide yapısı, piyasa risk duyarlılık belirleyicileri olduğu tespit edilmiştir. Araştırma verilerinin istatistiksel yöntemlerle analizinde SPSS sürüm 25 ve Microsoft Excel sürüm 2016 paket programı kullanılmıştır. Araştırmada ele alınan değişiklikler normal dağılıma uygunluk göstermediği için istatistiksel analizlerde parametrik olmayan Mann Whitney-U testi kullanılmıştır. Analizlerde verilerin %5 anlamlılık düzeyleri referans olarak alınmıştır. Çalışma bulgularına göre, analiz döneminde genel olarak Ruanda ve Türk bankacılık Sektörünün farklı oranlar oluşturdukları görülmüştür. Yapılan analizlere Türk bankacılık sektörünün sermaye yeterlilik (CAR), aktif kalitesi ve piyasa risk duyarlılık oranlarının Ruanda Bankacılık sektöründen daha yüksek oranlara sahip olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to compare the Rwandan and Turkish banking sector with the ratio analysis method. Within the scope of the data obtained, it has been determined that profitability, management quality, liquidity structure, market risk sensitivity determinants are the determinants. SPSS version 25 and Microsoft Excel version 2016 package program were used in the analysis of the research data with statistical methods. Non-parametric Mann Whitney-U test was used for statistical analysis since the changes in the study did not comply with the normal distribution. In the analyzes, the 5% significance level of the data was taken as a reference. According to the findings of the study, it was observed that Rwanda and Turkish banking sector generally formed different ratios during the analysis period. the Turkish banking sector showed the high difference in Capital adequacy (CAR) ,asset quality and sensitivtyof whwe u compare to Rwanda banking sector.