İş yükü ve rol belirsizliğinin iş yaşam kalitesi ile ilişkisi
The relationship of workload and role uncertainty with the quality of work life
- Tez No: 762404
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS ZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Günümüzde sosyo-ekonomik ve teknolojik gelişmeler pek çok kavramı ve yapıyı değiştirdiği gibi çalışma koşullarını da değiştirmiştir. Rekabet her sektörde kendini göstererek, insanların yaşam standartlarını, iş yerindeki çalışma koşullarını ve aldıkları ücret düzeyini belirlemiştir. Değişen koşullar işyerlerinde eskiye nazaran çalışanlara daha iyi denebilecek şartlar sağlamasına rağmen bu durum çalışanlar üzerindeki baskı ve stresi daha da artırmıştır. Örgütler çalışanlardan kısa sürede daha fazla iş yapmalarının yanında verimliliklerini artırmalarını, birden fazla role bürünmelerini istemişlerdir. Bunların yanında çalışanlardan gelişen yeni olaylara ve oluşan sorunlara karşı psikolojik sağlamlık da beklenmektedir. Özellikle öğretmenler bu konuda hassas bir pozisyonda bulunmaktadırlar. Öğretmenler, yaşanan değişimlere karşı bireyleri hazırlayarak gelişmelere karşı daha sağlıklı ve umut dolu bakış açısı kazandırmaya çalışmaktadırlar. Bu çalışmada lise öğretmenlerinin iş yükleri ve rol belirsizliklerinin iş yaşam kalitesi ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda Kars iline bağlı İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nde görev yapan lise öğretmelerine anket tekniği uygulanmış olup 275 öğretmen tarafından geri dönüş sağlanmıştır. Çalışmada ulaşılan veriler SPSS programı yardımı ile analiz edilmiştir. Değişkenler arasındaki ilişki pearson korelasyon analizi ile test edilmiştir. Çalışma sonucunda iş yükünün, rol belirsizliği ile arasında istatistiksel olarak anlamlı, pozitif yönlü ve düşük düzeyde bir ilişkisi olduğu belirlenmiş, aynı şekilde iş yükünün çalışma koşulları, sağlanan hizmetler ve iş yaşam kalitesi arasında ise istatistiksel olarak anlamlı, negatif yönlü ve düşük düzeyli ilişki olduğu tespit edilmiştir. Yine çalışmada rol belirsizliği ile iş ortamı, çalışma koşulları ve iş yaşam kalitesi arasında istatistiksel olarak anlamlı, pozitif yönlü ve düşük düzeyli ilişki olduğu ve rol belirsizliği ile sağlanan hizmetler puanı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkinin olmadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, socio-economic and technological developments have changed in many concepts and structures as well as working conditions. Competition has shown itself in every sector, it has determined people's living standards and working conditions and salary level at the workplace. The changing conditions provided better conditions for the employees in the workplaces compared to the past, but this situation increased the stress on the employees even more. Organizations expected employees to increase their productivity as well as to do more work in a short time and they wanted them to take on more than one role. Also, psychological resilience is expected from the employees against new problems. Especially teachers are in a sensitive position in this subject. Teachers gives a healthier and more hopeful perspective on developments by preparing people for the changes.In this work, it was aimed to analyze the relationship between high school teachers workloads and role ambiguities in their quality of work life.In this context, the survey technique was applied to the teachers working in the provincial directorate of national education in the province of Kars, and feedback was received from 275 teachers.The data obtained after this survey work were analyzed with the help of SPSS program. As a result of the survey, it was determined that there is a statistically significant, positive and low level relationship between workload and role ambiguity. Likewise, it was determined that between workload, working conditions, services provided and quality of work life were statistically significant, negative and low. In addition, in this study, it was understood that there is a statistically significant positive way and low-level relationship between role ambiguity and work environment, working conditions and work life quality. moreover it was revealed that there was no statistically significant relationship between role ambiguity and the scores of services provided.