Minimal FC (veya CC)-olmayan gruplar
Minimal non FC (or CC)-groups
- Tez No: 93495
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET ARIKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
MİNİMAL FC(veya CQ-OLMAYAN GRUPLAR (Doktora Tezi) Sevgi ATLIHAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2000 ÖZET Bu tez çalışmasında lokal dereceli FC (veyaCC )-olmayan grupların yapısı incelenmiştir. İlk defa minimal FC-olmayan gruplar ve minimal CC - olmayan gruplar sırasıyla V. V. Belyaev (Bkz.[l]) ve J.Otal-J.M. Pena (Bkz.[Il|) tarafından incelenmiştir. M.Kuzucuoğlu ve R.E.Phillips bir mükemmel lokal sonlu minimal FC-olmayan grubun p-grubu olduğunu ispat ctmişIerdir.(Bkz.[2 1) Bu tezde lokal sonlu minimal FC- olmayan grup ve lokal sonlu minimal CC- olmayan grup arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Ayrıca lokal sonlu minimal FC (veya CC) - olmayan gruplar üzerine bir karakterizasyon verilmiştir. Son olarak lokal sonlu minimal FC (veya CC)- olmayan grupların altnormal bileşim özelliğine (SJP) sahip olduğu durumlar için sonuçlar verilmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Say Ilı Adedi Tez Yöneticisi 403.01.01. FC,CC,Minimal FC-olmayan, Minimal CC-olmayan 46 Yrd.Doç.Dr. Ahmet ARIKAN
Özet (Çeviri)
MINIMAL NON FC(OR CQ-GROUPS (Ph.D. Thesis) Sevgi ATLIHAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2000 ABSTRACT In this thesis we consider the locally graded minimal non FC (or CC) - groups. Minimal non-FC groups and minimal non CC- groups arc considered for the first time by V.V. Belyaev (see[l]) and J. Otal- J.M. Pena respectively (see[l 1 J). M Kuzucuoglu and R.E. Phillips proved that a perfect locally finite minimal non FC - group must be a p-group (see [2]). In this thesis the relations between locally finite minimal non CC-group and locally finite minimal non FC-group are considered. Furthermore a characterization was given for locally finite minimal non FC (or CC) - groups Finally we have given some results related to subnormal join property (SJP) for locally finite minimal non FC (or CC) - groups. Science code Key Words Page number Adviser 403.01.01. FC,CC,Minimal non FC, Minimal non CC 46 Assistant Profesör Ahmet ARIKAN