Artırılmış gerçeklik uygulamaları ile yürütülen vücudumuzdaki sistemler ünitesinin öğrencilerin akademik başarılarına ve artırılmış gerçeklik uygulamalarına yönelik tutumlarına etkisi
The effect of the unit of systems in our body conducted with augmented reality applications on students' academic achievement and attitudes towards augmented reality applications
- Tez No: 762553
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KIŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Araştırma Fen Bilimleri dersi içerisinde“Vücudumuzdaki Sistemler”ünitesi kapsamında AG etkinliklerinin ortaokul akademik başarılarına, AG tutumlarına ve AG etkinliklerine ilişkin görüşlerine yer verilmiştir. Araştırma, 2021-2022 eğitim öğretim yılının güz döneminde Ağrı ili Patnos ilçesinde bulunan yatılı devlet ortaokulunun altıncı sınıfında okuyan 28'i kız 32'si erkek olmak üzere toplam 60 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma da çalışma grubu belirlenirken kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi kullanılarak iki farklı şubeden seçilmiştir. Araştırma Fen Bilimleri öğretim programındaki plana göre toplam beş hafta sürmüştür. Kontrol ve deney gruplarına ön test ve son test olarak“Vücudumuzdaki Sistemler Başarı Testi”uygulanmıştır. Araştırmanın deney grubunda yer alan öğrencilere Vücudumuz 4D, AR Anotomy 4D, Asthi AR ve Body cards AG uygulamaları ile hazırlanan etkinlikler uygulanırken, kontrol grubunda öğretmen merkezli mevcut öğretim yöntemi kullanılmıştır. Deney grubunda yer alan öğrencilere“AG Tutum Ölçeği”ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Araştırmanın nicel kısmından elde edilen veriler SPSS 22.0 (Statistical Package for the Social Science) ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda AG ile hazırlanan etkinliklerin öğrencilerin ders başarıları ve tutumları üzerinde olumlu yönde etki ettiği belirlenmiştir. Araştırmanın nitel kısmında yapılan görüşmeler sonucunda ise öğrencilerin AG ile yapılan etkinliklerin her derse uyarlanabilmesini istediğini, 3Boyutlu öğrenmeden zevk aldığını ve AG teknolojisinin ders kitaplarında da bulunmasını istedikleri sonuçlarına ulaşılmıştır. Elde edilen sonuçla AG etkinliklerinin ders içi etkinliklerde, ders kitaplarında kısacası eğitim-öğretim içerisine daha fazla entegre edilmesi gerektiği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the opinions of sixth grade students of AR activities on the academic achievement, AR attitudes and AR activities in the“Systems in Our Body”unit of the Science course were included. The research was carried out with a total of 60 students, 28 girls and 32 boys, studying in the sixth grade of a state boarding secondary school in the Patnos district of Ağrı province in the fall semester of the 2021-2022 academic year. While determining the study group in the research, it was selected from two different branches by using the easily accessible sampling method. The research lasted for a total of five weeks according to the plan in the Science curriculum. The“Systems in Our Body Achievement Test”was applied to the control and experimental groups as a pre-test and post-test. While the activities prepared with our Body 4D, AR Anotomy 4D, Asthi AR and Body cards AG applications were applied to the students in the experimental group of the research, the current teacher-centered teaching method was used in the control group. The“AR Attitude Scale”was applied to the students in the experimental group as a pre-test and post-test. The data obtained from the quantitative part of the study were analyzed with SPSS 22.0 (Statistical Package for the Social Science). As a result of the research, it was determined that the activities prepared with AR had a positive effect on the course success and attitudes of the students. As a result of the interviews with the students in the qualitative part of the research, it was concluded that the students wanted the activities made with AR to be adapted to every lesson, they enjoyed 3D learning, and they wanted AR technology to be included in the textbooks. With this result, it has been suggested that AR activities should be integrated more into in-class activities, in textbooks, in short, into education.