Koroda eser çalıştırma yöntemleri üzerine bir model
- Tez No: 76272
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞEN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
KORODA ESER ÇALIŞTIRMA YÖNTEMLERİ ÜZERİNE BİR MODEL (Yüksek Lisans Tezi) A. Muhip SANAL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 1998 ÖZET Çağdaş bilgi, sistematik bilgiyi içerir. Sistematik bilgi ise ancak bilimsel süreç sonucu üretilebilir. Bilimsel sürecin. her alanda olduğu gibi müzik biliminde de uygulamaya konulması alana ilişkin bilimsel verilere ulaşma ve sonuçlardan yararlanma konusunda 21. yy. insanını ilgilendiren temel konulardan biri haline gelmiştir. Koro çalıştırma ve eser üretimi, bir süreci gerektirir. Bu sürece bilimsel yaklaşma isteği araştırmacıyı koro çalıştırma yöntemleri konusunu ele almaya yöneltmiştir. Bu amacı gerçekleştirmek için; sistem analizinden etkilenmiş, sistemin girdileri ve üretim sürecinin hedeflediği davranışlar bağlamında ayrıca onun üzerinde birleştirilmiş ve bir bütün oluşturularak“koro çalıştırma modeli”geliştirilmiştir. Modelin uygulamaya konulmasında yararlanılmak üzere“ezgisel grafik”yöntemi geliştirilmiş olup, örnek eser olarak J.Brahms'ın“Veda”adlı eseri alınmıştır. Esere İlişkin dikey ve yatay incelemeler yapılmış, bununla birilikte çoksesli egzersizler üretilmiştir. Eserin çalışılmasında da ezgisel grafik yönteminden yararlanılmış, bedensel-zihinsel hazırlığın bir bölümü grafik bağlamında düşünülmüştür, örnek eser üzerinde yapılan ayrıntılı çalışma ve sistematik bilgi müzik bilimine, uygulayıcı ve araştırıcılara sunulmuştur. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 500 10 19 Koro, Grafik 55 Prof. Gülsen ŞİMŞEK
Özet (Çeviri)
A MODEL ON METHOD FOR TRAINING MUSICAL WORKS IN THE CHORUS (M.Sc. Thesis) A. Muhip SANAL GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 1998 ABSTRACT Contemporary knowledge includes the systematic knowledge and the systematic knowledge is the result of the scientific process. As it is observed in the science of music, the studies are closely related to the scientific data. As a result of this, it attracts the attention of the people who live in the 21st century. Trainning the students for the concert and composing require a process. Due to this fact during the study, the researcher follows the stages ot the scientific study. In order to accomplish this purpose, during the study the stages of the system approach was followed in terms of the input of the system approach and the expected behaviours of the production process were interrelated to each other. As a consequence of, a model a model on method for training the chorus studies was devoloped. In order to apply for the model namely“melodical graphic”was developed and as the sample of the study, the piece called“Farewell”by J.Brahms was studied. During the study, the piece was studied not only vertically but also horizontally and“polyphonique”exercises were produced. For studying the piece“melodical graphic”mothod was implemented and some part of physical and cognitive preparations were considered, with respect to the graphic design.