Planlı ve tasarlı yaşam alanlarının kent kimliği üzerindeki etkileri, Antalya örneği
The Impacts of planned and deigned habitats on urban identity: Antalya case study
- Tez No: 76326
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN KUMBARACIBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Modernist planlama anlayışına koşut olarak unutulan ekolojik değerler, salt mülkiyet ve rantın yeniden düzenlenmesine yönelik imar planı anlayışı ve uygulamaları ile sosyal yaşam değerleri unutularak kentlerin anlamı, imgeleri, karakteri ve kimliği sürekli olarak tahrip ve/veya yok edilmektedir. Dünyadaki sosyal ve ekonomik değişimlerle, toplumsal ve kentsel mekanlarda sürekli olarak dönüşüm yaşanmaktadır. Bu dönüşümün ölçüsü, mekanın genel karakterini değiştirmeye ve yok etmeye yönelmektedir. Bu süreçte kimlik değişiminde, doğal ve tarihi geleneksel kimliğin yerine konulanın da sosyal ve fiziksel değerler taşıması gereklidir. Aksi halde kentler aynılaşmakta, kimliksizleşmektedir. Yaşanan bu olumsuz yönlenme nedeni ile bu tezde, 'Kimlik Çözümleme Rehberi oluşturularak, kentsel kimliğin sürekli olarak yeniden yorumlanması ve yaratılmasında etken olabilecek ölçütlerin belirlemesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In modernist approach development plans and their implementations depend on the re-arrangement of the sole property and urban rent. Ignoring the ecological and social values, this planning approach continuously deteriorates the meanings, identities, characters and images of the urban areas. The changing social and economic conditions of the world transform the society and urban space. However, the scale of this transformation should not tend to change and destroy the general characteristics of the urban space. In this process, the identical change is inevitable. Nevertheless, the one that substitute the natural and historical traditional identity should carry the intrinsic social and physical values in its structure. Otherwise, urban areas become similar and lose its identity. This study using“Identity Analysis Guidance”, aims to determine the factors that will reinterpret and create the continous changing of meaning of identity.