Soğurmalı soğutma sistemlerinde karışım ve soğutucu ısı değiştiricilerinin sistem performansına etkisi
- Tez No: 76376
- Danışmanlar: PROF. DR. Ö. ERCAN ATAER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
SOGURMALI SOĞUTMA SİSTEMLERİNDE KARIŞIM VE SOĞUTUCU ISI DEĞİŞTİRİCİLERİNİN SİSTEM PERFORMANSINA ETKİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Halil Serkan KÖREZLİOĞLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mart 1998 ÖZET Bu çalışmada; amonyak soğutuculu su soğuruculu soğurmalı soğutma sisteminde yer alan ısı değiştiricilerinin, sistem performansı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu amaçla üç farklı durum için sistemin termodinamik analizi yapılmış ve ısıl süreçlerdeki tersinmezlikler belirlenmiştir. Bu durumlar: Her iki ısı değiştiricisinin de bulunduğu durum, yalnız soğutucu ısı değiştiricisinin bulunduğu durum, yalnız karışım ısı değiştiricisinin bulunduğu durum. İncelenen soğurmalı soğutma sistemi; yoğuşturucu, buharlaştırıcı, soğurucu, ayırıcı, pompa, genleşme vanaları, soğutucu ve karışım ısı değiştiricilerinden oluşmaktadır. Isı değiştiricilerinin etkinlikleri kullanılarak, akışkanların ısı değiştiricisi çıkışındaki sıcaklıkları tespit edilmiştir. Analiz sırasında, yoğuşturucudan ve soğurucudan çekilen ısının kullanılmadığı kabul edilerek çevreye atılan bu ısının ekserjisi ihmal edilmiştir. Ayırıcıdan çıkan buharın kütle derişiminin 0.999 olduğu varsayılmıştır. Literatürden alınan bilgilerden yararlanarak, sistemi oluşturan birimleri bağlayan borularda meydana gelen basınç kayıplarının bazıları dikkate alınmıştır. Sistemin COP, ECOP, dolaşım oranı, her elemanda meydana gelen boyutsuz ekserji kaybı ve toplam ekserji kaybı ayrı ayrı hesaplanmıştır. Yapılan bu hesaplamalar sonucunda çizilen grafikler kullanılarak, sistemin uygun olan ve geliştirilmesi gereken elemanları belirlenmiştir. Ayrıca optimum çalışma koşulları, her üç durum için de irdelenmiştir. Bilim Kodu : 625.05.00 Anahtar Kelimeler : Soğurmalı soğutma sistemleri, ısı enerjisinin değerlendirilmesi, ekserji, güneş enerjisi. Sayfa Adedi : 148 Tez Yöneticileri : Prof. Dr. Ö. Ercan ATAER Yrd. Doç. Dr. Adnan SÖZEN
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF MIXTURE AND REFRIGERANT HEAT EXCHANGERS ON PERFORMANCE OF ABSORPTION REFRIGERATION SYSTEMS (M. Sc. Thesis) Halil Serkan KÖREZLİO?LU GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY March 1998 ABSTRACT In this study, the effect of heat exchangers on the system performance in an aqua-ammonia absorption refrigeration system has been investigated. For this purpose, the thermodynamic performance of the system is analysed and irreversibilities in the thermal processes have been determined for three different cases. These cases are: Both of the heat exchangers are existing in the system, only the refrigerant heat exchanger is existing in the system, only the mixture heat exchanger is existing in the system. The aqua-ammonia absorption refrigeration system consists of; condenser, evaporator, absorber, generator, pump, expansion valves, refrigerant and mixture heat exchangers. The temperatures of the fluids at the heat exchanger outlet are determined by using the efficiencies of the heat exchangers. In the analysis it is assumed that the amount of heat extracted from the condenser and absorber is not used, therefore the exergy of this heat is neglected. The mass concentration of the vapor at the generator outlet is assumed to be 0.999. By using the knowledge existing in the literature, some of the pressure losses between the pipes which connect the system components are calculated. The COP, ECOP, circulation ratio, non-dimensional exergy loss of each component and non-dimensional total exergy loss of the system are calculated seperately. After these calculations, some graphics indicating the change of the variables with the system parameters have been plotted. By using these graphics, the appropriate and inappropriate components of the system have been determined. Also the optimum working conditions of the system are discussed for all the cases. Science Code : 625. 05. 00 Key Words : Absorption refrigeration systems, exergy analysis, analysis of thermal systems, exergy. Page Number : 148 Advisers : Professor Dr. Ö. Ercan ATAER Assist Professor Dr. Adnan SÖZEN