Ortaokul öğrencilerinin fen eğitiminde hibrit öğrenme modeline ilişkin görüşleri
Secondary school students' views on the hybrid learning model in science education
  1. Tez No: 764020
  2. Yazar: MİZGİN TEKDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNAL BOYNUKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, 2020-2021 eğitim-öğretim yılında pandemi dolayısı ile ülkemizde uygulanan hibrit eğitim modelinin, Diyarbakır ilinin merkez ilçelerindeki devlet okullarında öğrenim görmekte olan ortaokul öğrencilerinin fen bilimleri dersindeki uygulamalarına yönelik görüşlerini ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji (olgubilim) deseni kullanılmıştır. Beşinci, altıncı, yedinci ve sekizinci sınıflardan toplam 117 ortaokul öğrencisinden“Açık Uçlu Anket Formu”ile veriler toplanmıştır. Ortaokul öğrencilerinin açık uçlu anket formuna vermiş oldukları yanıtları ayrıntılı bir biçimde incelemek için 5, 6, 7 ve 8. sınıflardan bir kız, bir erkek öğrenci ve toplam sekiz gönüllü öğrencinin katılımı ile yarı yapılandırılmış görüşme gerçekleştirilmiştir. Çalışmada öğrencilerin görüşlerinden elde edilen veriler, içerik analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre; ev rahatlığı, derslerin devamlılığı, görsel içerik, teknoloji kullanımı, zaman esnekliği, araştırma fırsatı, sosyalleşme olarak öğrencilerin belirttikleri ifadeler hibrit eğitim ortamına yönelik olumlu görüşlerini yansıtmaktadır. Teknolojik alet yetersizliği, teknolojik alet olmaması, ağ problemi, internete erişim olmaması, derse katılamama, özgüven eksikliği olarak öğrencilerin belirttikleri ifadeler hibrit eğitim ortamına yönelik olumsuz görüşlerini yansıtmaktadır. Araştırmanın bulgularına göre, COVİD-19 pandemisi ülkemizde hibrit eğitim modelinin erişim, altyapı, uygulama, niteliksel açıdan eksiklikleri olduğunu göstermektedir ve bu konularda ilgili çalışmalar yapılarak güçlendirilmesi sağlanılabilir. Hibrit eğitim uygulamalarına yönelik daha fazla nitel ve nicel çalışmalar yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reveal the opinions and thoughts of the students related to the hybrid education model applied in our country due to the pandemic in the 2020-2021 academic year, regarding the applications of the secondary school students in the science lessons of the public schools in the central districts of Diyarbakır. Phenomenology design, one of the qualitative research methods, was used in the study. Data were collected from a total of 117 secondary school students from the fifth, sixth, seventh and eighth grades with an“open-ended questionnaire”. A semi-structured interview was conducted with the participation of eight volunteer students, a girl and a boy, from the 5th, 6th, 7th and 8th grades, in order to examine the answers given by the secondary school students to the open-ended questionnaire in detail. In the study, the data obtained from the students' opinions were evaluated using content analysis. According to the findings of the research; the students expressed positive opinions about the comfort of home, continuity of the lessons, visual content, use of technology, time flexibility, research opportunity, socialization, and the hybrid education environment. Students expressed negative opinions about the hybrid education environment as lack of technological equipment, lack of technological equipment, network problem, lack of access to the internet, not being able to attend the lesson, and lack of self-confidence. According to the findings of the research, the COVID-19 pandemic shows that the hybrid education model in our country has deficiencies in terms of access, infrastructure, implementation and quality, and it should be strengthened by conducting relevant studies on these issues.