Bankacılıkta karar alma süreçlerine teknolojinin etkisi: Giresun'daki banka çalışanları üzerinde bir araştırma
The effect of technology on decision making process in banking: A research on bank employees in Giresun
  1. Tez No: 764108
  2. Yazar: ARZU KARAOSMANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KURTULUŞ YILMAZ GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bankacılık sektörü bir ülkenin ekonomisinde önemli bir yere sahiptir. Günümüzde birçok sektörde olduğu gibi bankacılık sektöründe de teknolojik gelişmeler yakından takip edilmektedir. Teknolojik gelişmeler bankalara işlemlerin maliyetleri ve sürelerinde avantaj sağlamakla birlikte bankacılık işlemlerinin doğruluğunun ve güvenilirliğinin artmasında da fayda sağlamaktadır. Son yıllarda müşterilerin bankacılık anlayışının klasik bankacılıktan uzaklaşarak mobil ve dijital bankacılık uygulamalarının ön plana çıkması ile bankacılık sektöründe teknolojinin önemi oldukça artmıştır. Bu çalışmada bankacılık sektöründe teknolojik gelişmelerin karar verme süreçleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Alan araştırmasında anket ve mülakat tekniği kullanılmıştır. Kamu bankalarında görev yapmakta olan beş yönetici ile mülakat yapılmış olup, anket çalışması Giresun ili Merkez ilçesinde kamu bankalarında çalışmakta olan 63 bankacı ile gerçekleştirilmiştir. Anket formundan elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Mülakat ve anket formunda bulunan açık uçlu sorular incelendiğinde bankacılıkta karar verme davranışı ile b karar verme süreçlerinde teknoloji kullanımı arasında pozitif bir ilişki tespit edilmiştir. Diğer taraftan anket formundan elde edilen verilerle gerçekleştirilen analizlerde bankacılıkta karar verme davranışı ile karar verme süreçlerinde teknoloji kullanımı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The banking sector has an important position in the economy of states. Today, technological developments are closely followed in the banking sector, as in many other sectors. Technological developments provide banks with advantages in the costs and duration of transactions, and also in increasing the accuracy and reliability of banking transactions. In recent years, the importance of technology in the banking sector has increased considerably as the banking understanding of customers has moved away from classical banking and mobile and digital banking applications have come to the fore. In this study, the effect of technological developments on the decision-making processes in the banking sector was investigated. Questionnaire and interview techniques were used in the field research. Interviews were conducted with five managers working in public banks, and the survey was conducted with 63 bankers working in public banks in Giresun Province Central District. The data obtained from the questionnaire form were analyzed statistically. When the open-ended questions in the interview and questionnaire were examined, a positive relationship was found between the decision-making behavior in banking and the use of technology in decision-making processes. On the other hand, in the analyzes performed with the data obtained from the questionnaire form, no statistically significant relationship was found between the decision-making behavior in banking and the use of technology in the decision-making processes.