How printeries in Ankara make sense of the risks brought by Covid-19 pandemic: A case study of risk sensemaking
Ankara'daki matbaacılar Covid-19 pandemisinin yarattığı riskleri nasıl anlamlandırıyor: Risk anlamlandırmaya ilişkin bir vaka çalışması
- Tez No: 764290
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞRI TOPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Ankara'daki matbaaların salgının getirdiği yeni riskleri nasıl anladıklarını ve bunları nasıl anlamlandırdıklarını araştırmaktır. Bu çalışmada Ankara'da bulunan matbaaların 20 üst yöneticisinden veya sahibinden toplanan veriler kullanılmıştır. Nitel araştırma yöntemi kullanarak matbaaların risklere ve sorunlara nasıl yaklaştıklarını ve bunları nasıl anlamlandırmaya çalıştıklarını gözlemledik. Matbaalar, mevcut riskler aracılığıyla yeni riskleri anlamlandırmaktadır. Sağlık riskleri, mevcut finansal risklerin gölgesinde kalmaktadır. Türk lirasının salgın öncesinden beri sürekli değer kaybetmesi finansal problemlere ve risklere büyük ölçüde neden olmaktadır. Uzun süren finansal bunalım ve yoğun rekabet, matbaaların salgın risklerine karşı önlem almasını zorlaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to investigate how printeries in Ankara understand the new risks brought by pandemic and how they make sense of them. In this study, we used data collected from 20 top managers or owners of printeries located in Ankara. By using the qualitative research design, we observed how printeries approach risks and problems and how they try to make sense of them. Printeries make sense of the new risks through the existing risks. Health risks are overshadowed by the existing financial risks. Financial problems and risks are heavily caused by the constant decrease in the value of Turkish Lira that started before the pandemic. Long lasting financial depression and intense rivalry make it difficult for printeries to take precautions against the risks of pandemic.