Van yöresindeki koyunlarda enterocytozoon bieneusi'nin moleküler prevalansı ve filogenetik karakterizasyonu
Molecular prevalence and phylogenetic characterization of enterocytozoon bieneusi in sheep in van region
- Tez No: 764521
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPARSLAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Parazitoloji, Veteriner Hekimliği, Parasitology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Parazitolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada Van yöresindeki sağlıklı görünümlü koyunlarda Enterocytozoon bieneusi'nin yaygınlığının moleküler yöntemlerle belirlenmesi ve saptanan izolatların genotiplerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Mayıs-Eylül 2021 tarihleri arasında Van yöresindeki çeşitli işletmelerden toplam 200 koyun çalışmaya dâhil edilmiştir. Her bir koyunun dışkılamasını takiben yere temas etmeyen kısımlarından dışkı örnekleri toplanmış ve genomik DNA (gDNA) ekstraksiyonları yapılmıştır. Elde edilen gDNA ekstraktlarında E. bieneusi DNA'sı ITS rRNA gen bölgesini amplifiye eden Nested PCR yöntemi ile araştırılmıştır. Toplam 200 koyuna ait dışkı gDNA örneklerinden 16'sında Nested PCR ile E. bieneusi DNA'sı belirlenmiş ve parazitin koyunlarda moleküler prevalansı %8,0 olarak tespit edilmiştir. Pozitif belirlenen 16 izolata ait ITS rRNA gen bölgesi amplikonlarının tamamı E. bieneusi'nin genotiplendirme ve filogenetik analizleri için sekans analizine tabii tutulmuştur. Sekans analizleri koyunlarda belirlenen izolatların genogrup 2'de BEB6 genotipine ait olduğunu ortaya çıkarmıştır. Sonuç olarak bu çalışma ile Türkiye'de koyunlarda E. bieneusi enfeksiyonlarının yaygınlığı üzerine moleküler epidemiyolojik veriler elde edilmiş olup yaygın genotipin BEB6 olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to determine the prevalence of Enterocytozoon bieneusi in healthy sheep in Van province using molecular approaches and to reveal genotypes of the detected isolates. A total of 200 healthy appearance sheep from several farms in Van region were included in the study between May to September 2021. Fecal samples from each sheep were collected from the droppings without contact to soil and genomic DNA (gDNA) extractions were performed. E. bieneusi DNA in the obtained gDNA extracts was investigated by Nested PCR amplifying ITS rRNA. E. bieneusi DNA was determined in 16 out of 200 sheep fecal gDNA samples by Nested PCR giving a mean molecular prevalence of 8.0%. All the ITS rRNA amplicons from 16 positive isolates were subjected to sequence analyses for genotyping and phylogenetic analyses. Sequence analyses revealed that all the isolates determined in sheep belonged to BEB6 genotype of genogroup 2. In conclusion, molecular epidemiological data on the prevalence of E. bieneusi in sheep in Turkey were obtained with this study and the common genotype was determined as BEB6.