Representations of environmental literacy: A content analysis of picture storybooks for 48-72-month-old children
Çevre okuryazarlığı temsilleri: 48-72 aylık çocuklara yönelik resimli öykü kitaplarının içerik analizi
- Tez No: 764982
- Danışmanlar: PROF. DR. REFİKA OLGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışma, 48-72 aylık çocuklara yönelik resimli öykü kitaplarında çevre bilgisi, çevreye yönelik duyuşsal eğilimler, çevreye duyarlı davranışlar ve çevresel becerileri içeren Çevre Okuryazarlığı bileşenlerinin temsillerini araştırmayı amaçlamıştır. Çalışma kapsamında 2010-2021 yılları arasında yayınlanmış 755 resimli öykü kitabı içerik analizi yöntemi ile incelenmiştir. Ankara Çankaya'daki Nasreddin Hoca Çocuk Kütüphanesi'nde bulunan ve çalışmanın ölçütlerine uygun resimli öykü kitapları, araştırmacı tarafından geliştirilen Çevre Okuryazarlığı kod kitabı ile incelenmiştir. Resimli öykü kitaplarının özellikleri yayın yılı, yayıncı, çeviri ve ödüllü olma durumuna göre analiz edilmiştir. Araştırmanın önemli bulguları, Çevre Okuryazarlığı bileşenlerinin resimli öykü kitaplarının başlıklarının %66.7'sinde, kapak resimlerinin %98.9'unda ve resimlemelerinin %99.6'sında gözlemlenebilir olduğunu ortaya koymuştur. Resimli öykü kitaplarındaki olay örgülerinin %99.6'sı tamamen, olay örgülerinin ise %7.4'ü kısmen Çevre Okuryazarlığı'nın en az bir bileşenini sunmuştur. Araştırma bulguları, resimli öykü kitaplarının çevresel bilgi çevreye yönelik duygusal eğilimler ve çevresel sorumlu davranışlar sunma açısından büyük bir potansiyele sahip olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, resimli öykü kitaplarında çevresel beceriler çok nadiren sunulmuştur. Çalışmanın bulguları ışığında yazarlara, yayıncılara, öğretmenlere, velilere ve araştırmacılara yönelik uygulamalar ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the representations of Environmental Literacy components, including environmental knowledge, affective dispositions toward the environment, environmentally responsible behaviors, and environmental skills, in picture storybooks for 48-72-month-old children. Within the scope of the study, 755 picture storybooks published between the years 2010 and 2021 were investigated through content analysis. The appropriate picture storybooks for the inclusion criteria in the Nasreddin Hoca Children's Library in Çankaya, Ankara were examined with the Environmental Literacy codebook developed by the researcher. The characteristics of picture storybooks were analyzed according to publication year, publisher, translation, and award-winning status. Major findings of the study revealed that Environmental Literacy components were observable in 66.7% of titles, 98.9% of cover pictures, and 99.6% of illustrations of picture storybooks. 99.6% of plots in picture storybooks are fully presented, and 7.4% of plots partially presented at least one component of Environmental Literacy. Research findings have shown that picture storybooks have great potential in terms of providing environmental knowledge, affective dispositions toward the environment, and environmentally responsible behaviors. However, environmental skills were presented very rarely in picture storybooks. In the light of the study findings, various implementations and recommendations for authors, publishers, teachers, parents, and researchers are presented.