Felsefe açısından insan ve eğitimi: İnsanın insanlaşması
People and education in terms of philosophy: Humanization of people
  1. Tez No: 765469
  2. Yazar: FATOŞ TÜYSÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ŞAHİNTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
İnsanın, kendini araştırma, bilme ve anlama çabası eski çağlardan beri süregelen bir çabadır. Felsefe tarihinde bu çaba içinde insanla ilgili çeşitli görüşler ortaya konulmuştur. 20. Yy' dan bu yana hızla artan sorunlar, insanı doğrudan konu alan bir bilgi alanının doğuşunu getirmiştir. Çünkü insanın kendine ilişkin bilgisinde önemli bir eksiklik olduğu görülmüştür. Bu eksiklik, insanın yapı özelliklerinin bilgisi ile ilgilidir. Bu bilgi, insanın eğitilmesinde esas amacı, insanlaşma amacını görmeyi sağlayan bir bilgidir. Genel olarak insan dünyasına ve bugünün olgularına bakıldığında insanca yaşanabilir bir dünyanın oluşumunda yetersiz kalındığı görülmektedir. Bir anlamda teknolojinin ve bunun uç uzantısı olarak yapay zekânın yaşamımızı belirler hale gelmesi“kişileri insan olma bilincinden uzaklaştıran, yalnızlaştıran, kendine yabancılaştıran birer insan teki haline getirmiştir. Oysa insan türsel olanakları bakımından özgür eyleyebilen, bağımsız düşünebilen ”değer koruyabilen“ ve ”değer yaratabilen“ kişilerin var olabilmesinin imkânını taşır. Bunu sağlamanın yolu, her insan tekini insanlaştıran bir insanlık idesini amaç edinmiş bir eğitimdir. Çünkü insan dünyasında hep varola gelen insan problemleri zaman içerisinde değişiklik gösterse bile temelinde hep bir ”insanlaşma" sorununu barındırmaktadır. Bugünkü teknolojik-dijital dünyada eğitimin, insanlaşma eğitimi olma yönüyle yeniden ele alınması önemli görünüyor. İnsanın eğitimi bugün bizim en önemli, en hayati, en öncelikli meselemiz olmalıdır. Eğitimin, insanlaşma eğitimi olabilmesinin temel koşullarından biri de felsefe eğitimidir. Etkin bir felsefe eğitimi ve felsefi eğitim, insanın insanlaşması yolunda büyük rolü vardır. Bu eğitim bireyin yaşadığı zamana, zihnine, kültürüne, değerlerine, kendi türünün öz bilinciyle, kendi anlam dünyasını, kendi benini yeniden inşa etmesine katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
The efforts of human being to research, know and understand herself/himself is an ongoing effort since ancient times. Various views on the human being within this effort have been put forward in the history of philosophy. The rapidly increasing problems since the 20th century have brought along the birth of a field of knowledge that directly focuses on human beings as a significant lack was seen in the knowledge of the human regarding themselves. This lack is related to the knowledge of human's structural features. This knowledge is the knowledge that allows to see the main purpose of the education of human beings, the purpose of humanization. Considering the human world and today's phenomena in general, it is seen that the formation of a humanly liveable world is insufficient. In a sense, the fact that technology, and artificial intelligence as its extreme extension, determines our lives,“has turned people into individuals who distance themselves from the consciousness of being human, isolate and alienate them from themselves. However, in terms of possibilities, the human being carries the possibility of existence of people who can act freely, think independently, ”preserve value“ and ”create value“ to exist. The way to achieve this is education that aims for the idea of humanity that humanizes every human being because even though the human problems that have always existed in the human world change over time, they always contain a ”humanization" problem fundamentally. It is important to reconsider education in today's technological-digital world through the aspect of being a humanization education. The education of human beings should be our most important, most vital, and top priority issue today. One of the main conditions of education to be an education of humanization is philosophy education. An effective philosophy education and philosophical education play a key role on the path for human beings to humanize. This education would contribute to the time, mind, culture, and values of the individual in rebuilding their own world of meaning and their own brain with the self-consciousness of their own species