Lise öğrencilerinde kimlik yönelimleri, bağlanma stilleri ve öznel iyi oluş arasındaki ilişkiler
The relationships between identity orientations, attachment styles and subjective well-being in high school students
  1. Tez No: 766138
  2. Yazar: SEVAL GÜRSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma lise öğrencilerinde kimlik yönelimleri, bağlanma stilleri ve öznel iyi oluş arasındaki ilişkilerin incelemek amacı ile gerçekleştirilmiştir. İlişkisel tarama modelinde yapılan araştırmanın evrenini Bursa ilinde yaşayan ve lise öğrencisi olan 14-18 yaş aralığındaki katılımcılar oluşturmaktadır. Araştırma örneklemini ise Bursa kentinde yaşayan ve lise öğrencisi olan 14-18 yaş aralığındaki 348 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmada elde edilen veriler dört anket formu aracılığıyla toplanılmıştır. İlk anket formu olan ve araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”araştırmaya katılanların sosyo-demografik özelliklerini belirlenmesine dair dört açık ve on bir kapalı uçlu soru olacak şekilde 15 sorudan oluşmaktadır. İkinci anket formu olan Kimlik Ölçeği, Cheek ve Tropp (1995) tarafından geliştirilmiş ve Coşkun (2004) tarafından Türkçeye uyarlanmış olup 35 sorudan oluşmaktadır. Üçüncü anket formu olan Bağlanma Stilleri Ölçeği, Erzen (2016) tarafından geliştirilmiş olup 18 sorudan oluşmaktadır. Dördüncü anket formu ise Tuzgöl Dost'un (2005) geliştirdiği ve 46 maddeden oluşan Öznel İyi Oluş Ölçeğidir. Verilerin analizinde SPSS 25 istatistik programı kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki birlikte değişim ilişkilerin incelenmesi için Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. İkiden fazla kategoriye sahip değişkenlere ait ortalamaları karşılaştırmak için tek yönlü anova analizi, iki kategoriye sahip değişkenlere ait ortalamaları karşılaştırmak için t-testi analizi, yordayıcı ilişkiler için regresyon analizi kullanılmıştır. Sonuç olarak öznel iyi oluş ile kimlik yönelimi, kaçıngan, kaygılı ve güvenli bağlanma arasında anlamlı ilişkiler olduğu; kadın ve erkekler arasında kimlik yönelimi, kaçıngan ve güvenli bağlanma stili bakımından farklılıklar olduğu; öznel iyi oluş ile güvenli bağlanma stilinin kimlik yönelimini anlamlı olarak yordadığı bulunmuştur. Elde edilen araştırma bulguları ilgili yazın temelinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to examine the relationships between identity orientations, attachment styles and subjective well-being of high school students. The population of the research conducted in the relational scanning model consists of participants aged 14-18 who live in Bursa and are high school students. The research sample consists of 348 participants between the ages of 14-18 who live in Bursa and are high school students. The data obtained in the research were collected through four questionnaire forms. The“Personal Information Form”, which is the first questionnaire form and prepared by the researcher, consists of 15 questions, four open-ended and eleven closed-ended questions, about determining the socio-demographic characteristics of the participants. The second questionnaire form, the Identity Scale, was developed by Cheek and Tropp (1995) and adapted to Turkish by Coşkun (2004) and consists of 35 questions. Attachment Styles Scale, which is the third questionnaire form, was developed by Erzen (2016) and consists of 18 questions. The fourth questionnaire form is the Subjective Well-Being Scale developed by Tuzgöl Dost (2005) and consists of 46 items. SPSS 25 statistical program was used in the analysis of the data. Pearson correlation analysis was used to examine the covariance relationships between variables. One-way anova analysis was used to compare the means of variables with more than two categories, t-test analysis was used to compare the means of variables with two categories, and regression analysis was used for predictive relationships. As a result, there are significant relationships between subjective well-being and identity orientation, avoidant, anxious and secure attachment; there are differences between men and women in terms of identity orientation, avoidant and secure attachment style; subjective well-being and secure attachment style significantly predicted identity orientation. The research findings obtained were discussed on the basis of the related literature.