Esas yarılatislerin yarıgrubu
Factorisations in transformation semigroups
- Tez No: 766736
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ARSLAN ÖZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tezde yarıgrupların yarılatislerinin ( ), özel bir durumu olan ve yarıgrupların güçlü yarılatislerinin ( ) genelleştirilmesi olan yarıgrupların temel yarılatisi ( ) tanıtılmıştır. Ayrıca, yarıgrupların yarıgüçlü yarılatisi ( ) tanıtılmış ve zayıf sadeleştirme özelliğine sahip olan bir yarı güçlü yarılatisin güçlü yarılatis olduğunun ispatı verilmiştir. Bunlarla birlikte küme değerli fonksiyon kavramı incelenmiş, yarıgrupların düzgün yarı latisi ( ) ve yarıgrupların rafine yarılatisi ( ) tanıtılmıştır. Bu yarılatisler arasındaki ilişkiler incelenmiş ve aslında bunların hepsinin yarıgrupların güçlü yarılatislerinin uygun bir genellemesi olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the fundamental semilattice of semigroups ( ), which is the special case of semilattices of semigroups ( ) and a generalization of strong semilattices of semigroups ( ) is introduced. In addition, a quasi-strong semilattice of semigroups is introduced and given a prof about a quasi-strong semilattice with number simplification has strong semilattice property. Along with these, the concept of set-valued mapping from has been examined, regular semilattice of semigroups ( ) and refined semilattice of semigroups ( ) are introduced. It has been observed that these half lattices are integrated and a generalization of the full lattices of properly designed full classes.