Sosyal medya bağımlılığının dematel yöntemiyle incelenmesi: Ev kadınları örneği
Examination of social media addiction by dematel method: The example of housewives
- Tez No: 768327
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ GÖNÜLLÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Teknoloji çağımızda hızla ilerlemektedir. Sosyal medya da günümüzün en önemli unsurlarından biri olmuştur. Sosyal medyanın gelişmesi ve ilerlemesiyle birlikte ortaya sosyal medya bağımlılığı çıkmıştır. Bu da günümüz için önemli bir sorunu ifade etmektedir. Bu çalışmada esas olarak sosyal hayatın bir parçası olan; ev kadınlarının sosyal medya bağımlılıklarının ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışmaya gönüllü olarak“60”ev kadını katılmıştır. Verileri toplamak için anket formu oluşturulmuştur ve yüz yüze uygulanmıştır. Araştırmaya katılan ev kadınları günde ortalama“5”saat sosyal medyada vakit geçirdiklerini belirtmiştir. Ev kadınlarının sosyal medya bağımlılığına sebep olan nedenler; çalışmamızda üç ana grupta incelenmiştir. Bu üç ana grubu oluşturan kriterler;“Psikolojik Kriterler”,“Gizil Kriterler”ve“Kişilik Kriterleri”olarak ele alınmıştır. Bu ana kriterlerin alt kriterleri de değerlendirilmiştir. Bu kriterler ikili olarak karşılaştırılmış ve sonuçlar DEMATEL yöntemi ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre ev kadınlarının sosyal medya bağımlılığında etkili olan en önemli kriter psikolojik kriterlerdir. Psikolojik kriterler içerisinde ise ev kadınlarının sosyal medya bağımlılığına neden olan en önemli alt kriter; yalnızlıktır.
Özet (Çeviri)
Technology is advancing rapidly in our era. Social media has also become one of the most important elements of today. With the development and progress of social media, social media addiction has emerged, and this represents an essential problem for today. In this study, it is aimed to reveal the social media addictions of housewives, who are mainly a part of social life.“60”housewives voluntarily participated in the study. A questionnaire form was created to collect the data, and it was applied face to face. Housewives taking part in the research stated that they spend an average of“5”hours a day on social media. The reasons that cause social media addiction of housewives; were examined in three main groups in our study. The criteria that established these three main groups are;“Psychological Criteria”,“Latent Criteria”and“Personality Criteria”were handled. Sub-criteria of these main factors were also created. These criteria and their sub-criteria were compared in pairs, and the results were analyzed with the DEMATEL method. According to the results of the analysis, the most important factor causing the social media addiction of housewives is psychological factors. Among the sub-criteria of Psychological criteria, the most important sub-criterion that causes social media addiction in housewives is loneliness.