Major spinal cerrahide derin nöromusküler blok uygulamasının postoperatif ağrı üzerine etkisi
The effect of deep neuromuscular block on postoperative pain in patients undergoing major spinal surgery
  1. Tez No: 768602
  2. Yazar: ANIL KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAFİZE FİSUN DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Çalışmamızda majör spinal cerrahi geçiren hastalarda, nöromusküler blok derinliğinin cerrahi saha koşulları, postoperatif ağrı ve analjezik ihtiyacı üzerine etkisi ile hasta memnuniyetin değerlendirilmesini amaçladık. Yöntem: Etik kurul onayı alındıktan sonra ASA I-II, 18-70 yaş arasında 80 hasta çalışmaya alındı. Hastalar standart monitorizasyon ve indüksiyon sonrasında uygulanan hastalar randomize şekilde 2 gruba ayrıldı. DB grubunda TOF: 0 PTC 1-2, OB grubunda TOF: 1-2 olacak şekilde roküronyum infüzyonu uygulandı. İntraoperatif KAH, SpO2, EtCO2, SAB, DAB, OAB, sıcaklık, SS, PEEP, Pmax, MAK ve TOF değerleri kaydedildi. Cerrahi boyunca istemsiz ekstremite ve solunum hareketleri kaydedildi. Operasyon sonunda cerrahi saha koşulları cerrahi ekip tarafından iyi kötü orta olarak değerlendirildi. Cerrahi ve anestezi süreleri ile spontan solunumun dönüşü, ekstübasyon ve ilk göz açmaya kadar geçen süre kaydedildi. Operasyon bitiminde intraoperatif kanama miktarı, total opioid kullanımı, total roküronyum tüketimi kaydedildi. PABÜ'ye alındıktan sonra KAH, KB, Sp02 ve sıcaklık monitorizasyonları yapıldı. Postoperatif ağrı düzeyi VAS skoru ile takip edilerek HKA ile morfin infüzyonu başlandı. Postoperatif süreçte KAH, KB, SpO2, SS, sıcaklık, VASi ve VAShareket VASh skorları ile bulantı-kusma, HKAtalep ve HKAverilen miktarlar kaydedildi. Hasta memnuniyeti 24. saatte 3'lü skala ile değerlendirildi (1: hiç memnun değilim, 2: memnunum, 3: çok memnunum). Ayrıca 24. saat total morfin tüketimi, ilk mobilizasyon zamanı, 24. saat total kanama ve kurtarıcı analjezik miktarı ile komplikasyonlar kayıt altına alındı. Komplikasyonlar; solunum depresyonu, bulantı-kusma, bilinç değişikliği, hemodinamik instabilite ve kaşıntı olarak kaydedildi. Bulgular: Demografik veriler ve hemodinamik parametreler açısından gruplar benzerdi.
Özet (Çeviri)
Purpose: In our study, we aimed to evaluate the effect of neuromuscular block depth on postoperative pain scores, analgesic requirement and surgical field conditions in patients undergoing major spinal surgery. Method: After the approval of the ethics committee, 80 ASA I-II patients aged between 18-70 years were included in the study. After standart monitorisation and induction patients were randomly divided into 2 groups. DB (deep block) group received rocuronium infusion in order to maintain TOF :0 PTC:1-2, while MB (moderate block) group received rocuronium infusion to maintain TOF:1-2. Intraoperative heart rate, SpO2, EtCO2, systolic, diastolik and mean blood pressure, SpO2, temperature, respiratory rate, positive end-expiratory pressure, peak airway pressure, MAC and TOF values were recorded. Unexpected extremity and respiratory movements were noted. At the end of the operation surgical field conditions were evaluated by the surgical team as good, mediocre or bad. Surgery and anesthesia durations and time to first eye opening, return of spontaneous breathing and extubation were recorded. At the end of the operation, the amount of intraoperative bleeding, total opioid and rocuronium consumption were recorded. HR, BP, Sp02 and temperature were monitorised in PACU. Postoperative pain level was evaluated by VAS score, and morphine infusion was started with PCA. In the postoperative period, HR, BP, SpO2, respiratory rate, temperature, VASrest and VASmovementscores, nausea-vomiting, morphine PCAdemand and PCAadministered amounts were recorded. Patient satisfaction was evaluated with a 3-point scale at 24 hours (1: not at all satisfied, 2: satisfied, 3: very satisfied). 24 hour total morphine consumption, first mobilization time, 24. hour amount of bleeding, rescue analgesic consumption and complications were recorded. Complications; respiratory depression, nausea-vomiting, altered consciousness, hemodynamic instability and itching were recorded. Results: The groups were similar in terms of demographic data and hemodynamic parameters.